Itthon hvg.hu 2024. október. 13. 20:01

„Készen állok a harcra, győzni fogunk!" - Orbán Viktor Esztergomban ismertette gazdasági programját, majd ismét Brüsszelt kritizálta

A program több eleméről – például a munkáshitelről – már korábban is beszélt a magyar miniszterelnök.

A Fidesz–KDNP-frakció kihelyezett frakcióülésének első napján Orbán Viktor tartott beszédet, és ahogyan ígérte, a gazdaságpolitika volt a főtéma. A Magyar Nemzet szerint a magyar miniszterelnök kifejtette, hogy maximum tíz év és a legek világgazdaságban a Kelethez fognak tartozni, a nyugati világ pedig erre a helyzetre úgy válaszolt, hogy gazdasági hidegháborút hirdetett. Hozzátette azt, amit már korábban is hangoztatott, miszerint Magyarországnak semlegesnek kell maradnia, csak így lehet az Európai Unió átlagát meghaladó gazdasági növekedést elérni.

Ha Orbán komolyan gondolja a „gazdasági semlegességet”, akkor készülhetünk a Huxitra

A „gazdasági semlegesség” alapelveit csak korlátlan mozgástérrel, politikai függetlenséggel, praktikusan EU-kilépéssel lehet megvalósítani. A „gazdasági semlegesség” jó eséllyel csak orbáni fikció, ideológiai keret a problémák magyarázatához. Aggasztóbb, hogy Nagy Márton miniszterelnöke 90 százalékos államadósságról és gazdaságélénkítésről értekezik.

Orbán Viktor úgy véli, a gazdasági semlegesség politikájával a magyar gazdaság növekedési ütemét a három és hat százalék közötti sávba tudják emelni, és arról is beszélt, hogy új típusú gazdaságpolitikához szükség van a gazdasági szereplők, a kamara, az érdekképviseletek, a munkavállalói szervezetek egyetértésére, hiszen a kormány nem a fejük felett akar dönteni róluk.

Beszédében ismét megemlítette célként az ezer eurós minimálbért és az egymilliós átlagbért, illetve a korábban már bejelentett munkáshitelt is. Emellett azt állította, szeretnék megduplázni az exportképes kis- és középvállalkozások méretét, ehhez új gazdasági tervre, Demján Sándor-tervre és tőkejuttatásra van szükség, minden kis- és középvállalkozásnak elérhető módon. 

Nagy Márton levezette, hogyan fogjuk elérni az egymilliós átlagbért

Magyar Péter után Orbán Viktor is többször beszélt az egymillió forintos átlagbérről. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pénteken már a gazdaságpolitika új célkitűzéseként nevezte meg, és felvázolta az emelkedés menetrendjét is. Ő is jövőre ígérte a nagy gazdasági ugrást.

Orbán Viktor beszélt az lakhatásról is, pontosabban kifejtette, hogy a háborús infláció és az energiaválság az ingatlanok árát is felvitte Magyarországon és Európában is, és Magyarországon, ahol az emberek szeretnek saját tulajdonban lakni, a megfizethető lakhatás érdekében meg kell duplázni a lakásépítések számát, és a bankoknál öt százalék alá kell szorítani a lakáshitelek kamatát.

Az új program meghirdetését követően az ezen a héten az Európa Parlamentben is felszólaló miniszterelnök Brüsszelt kritizálta. A Magyar Nemzet szerint Orbán Viktor levezette a hallgatóságnak, hogy a “brüsszeli elváráslistán” a migráció és a háború támogatása mellett a rezsicsökkentés megszüntetése, a 13. havi nyugdíj megszüntetése, a multik kedvező helyzetbe hozása a magyar vállalkozásokkal szemben, a személyi jövedelemadó megemelése, az ingatlanadó bevezetése is szerepel.

A miniszterelnök beszédét a következő mondattal zárta: „Készen állok a harcra, győzni fogunk!”

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.