“Az ember a saját esetét hajlamos elszigetelt esetként kezelni: ha nem hallottam más történetét, nincs is, ha lenne, biztos hallottam volna” – mondja videónkban az egyike azoknak a szülőknek, akik hajlandóak voltak a HVG újságíróinak elmondani, min ment keresztül a gyermekük az ercsi óvodában.
Az ercsi Hétszínvirág Óvoda vezetőjét tavasszal felfüggesztették, miután több tucat szülői bejelentés érkezett az önkormányzathoz a vezető gyereknevelési módszereiről. Ezekkel a bizonyos módszerekkel információink szerint korábban is felmerültek problémák, ezúttal azonban a rendőrségig is eljutott az ügy, mivel a szülők közül kilencen feljelentést is tettek kiskorú veszélyeztetésének gyanúja miatt. Forrásaink már akkor súlyos történeteket meséltek a helyi vezető óvónő nevelési módszereiről, ám a következményektől tartva még névtelenül sem akarták megosztani a történeteiket a szélesebb közönséggel, nem hogy kamera előtt.
Egészen addig, amíg az önkormányzat minden különösebb indoklás nélkül, még a rendőrségi nyomozás lezárta előtt visszahelyezte a megosztó pedagógust az oviba. Az igazgatónő azóta is a posztján van, és a rendőrség sem hallgatta még ki. A visszahelyezés után döntött úgy pár anyuka – van, aki arcát is vállalva, van, aki anélkül -, hogy elmondják a saját, illetve gyermekük történeteit. Mindezt azért találták fontosnak, mert ami ebben az hétköznapi Fejér megyei kisvárosban történhetett, nem elszigetelt eset. A hírek idén talán a korábbiaknál is jobban tele voltak különböző gyermekbántalmazási esetekkel, legyen szó fizikai vagy mentális abúzusról. Az Ercsiben történtek rendszerszintű problémát jeleznek.
Filmünkben négy anyuka vállalta a szereplést, ketten arc nélkül, az ő hangjukat mesterséges intelligenciával változtattuk el, de mondataikat nem másítottuk meg, így hangzottak el a felvételkor.
Arról, hogy mit tett az ügyben az elmúlt hónapokban az önkormányzat és hol tart a nyomozás, az alábbi cikkünkben olvashat:
Ha önt vagy ismerősét erőszak éri, akkor személyesen az önhöz legközelebbi Áldozatsegítő Központban kérhet segítséget, az Áldozatsegítő Központok címlistája itt található: http://vansegitseg.im.gov.hu
A NANE Egyesület bántalmazott nőknek és gyermekeknek szóló segélyvonala szerda kivételével minden hétköznap 18 és 22 óra között, illetve kedden 8 és 12 óra között, valamint szerdán 12 és 14 óra között ingyenesen hívható a 06-80-505-101-es telefonszámon. További információkat a segítségkérés lehetőségeiről az Unicef weboldalán talál.