Az olasz–magyar történész szerint szó sincs politikai hibáról.
Stefano Bottoni Török Gáborral ellentétben úgy gondolja, nem politikai hiba volt, hogy Orbán Balázs a Mandiner beszélgetős műsorában arról beszélt, hogy szerinte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök „belevitte egy háborús védekezésbe az országát”, ilyet viszont a magyar kormány nem tenne, mert tanult 56-ból.
Az olasz–magyar történész, az MTA kutatója a Facebookon megjelent bejegyzésében azt írta, a miniszterelnök politikai igazgatójának „legújabb gyöngyszeme tökéletesen illeszkedik a NER folyamatosan változó emlékezetpolitikájába”.
Bottoni szerint a kormánypárt narratívája aszerint változott, hogy mit tartottak éppen kívánatosnak: először antikommunista forradalomról, 2016-ban pesti srácok romantikus kalandjáról, majd 2022-ben már egy olyan „békeforradalomról” beszéltek 1956 kapcsán, amely véletlenül sem a szovjetek ellen szólt.
„Mi lesz akkor 1956-ból 2024. október 23-án? Ismét ellenforradalom? Sajnálatos események? A Majdán elődje, amit amerikai tanácsadók robbantanak ki?” – tette fel a kérdést a történész, hozzátéve, 1956 lassan olyan kellemetlen lesz a NER-nek, mint amilyen a Kádár-korszakban volt. „Mert 1956 alapvetően arra emlékeztet, hogy igenis el lehet zavarni a zsarnokokat, és arra is tanít, hogy a forradalom – az istenadta nép haragja – egyáltalán nem gálaebéd” – fogalmazott.
Orbán Balázs ’56-ról szóló kijelentéseit nagy felzúdulás követte, szavaira többen is reagáltak. Török Gábor politikai elemző szerint „ez volt az év legnagyobb politikusi hibája”, Magyar Péter a távozását követelte, Rácz András Oroszország-szakértő szerint pedig Orbán nyilatkozata megmutatja, hogy a kormányoldal mennyire gondolja komolyan, amikor a szabadságról és függetlenségről papol, és a szabadságharcos pózában tetszeleg.
Orbán Balázs csütörtökön előbb Facebook-posztban, majd videóban magyarázkodott, akkor azt mondta, kiforgatták a szavait. Pénteken aztán Orbán Viktor is megszólalt az ügyben, a miniszterelnök szokásos rádióinterjújában azt mondta: „A politikai igazgatóm félreérthetően fogalmazott, ami ebben az összefüggésben egy hiba.”
Ezt követte Orbán Balázs újabb Facebook-bejegyzése, amelyben úgy fogalmazott: „Nem állt szándékomban félreérthetően fogalmazni 1956 ügyében. Hiba volt részemről, és ha ezzel valakit megbántottam, akkor ezért elnézést kérek.”