Itthon hvg.hu 2024. szeptember. 20. 17:06

Hiába tilos és életveszélyes, fürdőznek és SUP-oznak is az áradó Dunában Budapesten

A folyó vize árvíz idején különösen szennyezett és tele van uszadékfával.

Többen is megmártóztak a budapesti rakpartokra kiöntött Dunában a napokban, pedig a fürdés a megáradt folyóban nemcsak tilos, de életveszélyes is.

A Budapestkörnyéke.hu beszámolója szerint a fürdőzők mellett SUP-osok is megjelentek a Dunán, amelynek vize most kifejezetten veszélyes, ugyanis rendkívül nagy a sodrása és sok szennyező anyagot is tartalmaz az uszadékfák és más elsodort tárgyak mellett.

Árvíz idején azért jut a megszokottnál jóval több szennyvíz a folyókba, mert az árterekre kiöntött víz számos derítőt átmos. A Duna vízminősége annyira problémás ilyenkor, hogy apadás után fertőtleníteni kell a rakpartokat. 

Karácsony Gergely korábban arra kérte a budapestieket, hogy ne menjenek a Duna közvetlen közelébe, mert a folyó nagyon veszélyes. A főpolgármester mellett a katasztrófavédelem és a vízügy is szólított fel, ne jelenjenek meg katasztrófaturisták a folyó környékén, mert azzal nemcsak a saját egészségüket és életüket veszélyeztethetik, hanem a védekezést is akadályozzák.

A vízállás Budapesten péntekre virradó éjjel meghaladta a harmadfok szintjét, a tetőzés a fővárosban szombaton napközben várható a harmadfok szintje fölött, 830-840 centiméter körül.

Itt van az új előrejelzési grafikon az árvízről – több településnél alacsonyabb lesz a vízszint, mint korábban becsülték

A friss adatok alapján összeállítottuk a legújabb előrejelzést, amelyből kiderül, hol mikor indulhat meg az apadás.

Az árvízhelyzettel kapcsolatos hírfolyamunkat alább találja:

Nem áll meg a metró a Batthyány téren, még 50 centit emelkedik a Duna Budapesten szombatig – élő közvetítésünk az árvízhelyzetről

Az OVF főigazgatója szerint nagy az árvíz, és nehéz a védekezés. Karácsony Gergely főpolgármester bejelentette, hogy 9 méteres magasságig kiépítették a védműveket a fővárosban.

Nyitóképünk illusztráció.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.