A TASZ szerint a vizsgálat sérti az Alaptörvényben rögzített magánélethez fűződő jogot.
Eddig több száz olyan gyermekvédelmi dolgozó kereste meg a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezetet, aki a kifogástalan életvitelről szóló adatlap miatt már felmondott, vagy a távozását fontolgatja – írja a Népszava. A keresetleveleket szeptember közepéig kell elküldeni az illetékes munkaügyi bíróságokra, így a perek akár már a hónap végén elkezdődhetnek.
Boros Ilona, a TASZ Egyenlőség programjának vezetője a lapnak elmondta: a jogi eljárás nehézkes lesz, mert egy már meglévő jogszabály alapján történtek az elbocsátások, így nehezen támadható a munkáltató, a bíróság pedig nem mondhatja ki könnyen, hogy jogszerűtlenül jártak el a munkavállalóval.
„Ezért a stratégiai cél az, hogy a munkaügyi peren keresztül maga a jogszabály kerüljön az Alkotmánybíróság elé. Úgy, hogy a bíró az alaptörvénybe ütköző jogszabály miatt kérjen állásfoglalást a testülettől” – fogalmazott Boros.
A TASZ álláspontja ugyanis az, hogy a kifogástalan életvitelt firtató adatlapon szereplő kérdések, a kapcsolódó környezettanulmány és főként az, hogy mindez a dolgozóval egy háztartásban élő családtagokra is kiterjed, súlyosan sértik az Alaptörvényben rögzített magánélethez fűződő jogot.
A gyermekvédelmi törvény júliustól hatályos módosítása adta a gyermekvédelmi dolgozók ellenőrzését a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) kezébe, amit a munkáltató kérésére végeznek el. Ennek része a bűnűgyi nyilvántartások ellenőrzése és a törvény mellékletében található kérdőív, amelyben nincs szexuális szokásokra vonatkozó kérdés. Emellett az ellenőrzés eleme egy környezettanulmány, amelyben az illető szokásait, életmódját vizsgálják, ennek során őt és a szomszédait is megkérdezi, de ekkor sem tesznek fel a szexuális szokásokra vonatkozó kérdéseket. Az ellenőrzés eredményéről az NVSZ határozatban tájékoztatja a munkáltatót, azonban annak eldöntése, hogy a vizsgált személy alkalmas-e a gyermekvédelmi munkára, már a munkáltató feladata.
„A jogszabály a bicskei botrány nyomán született, de a céljával teljesen ellentétes lett. Arra alkalmatlan, hogy segítse a megfelelő szakemberek kiválasztását vagy megtartását. A vizsgálat pedig semmit nem mutat abból, hogy a szakemberek miként bánnak a gyerekekkel” – mondta Boros Ilona a Népszavának.
Nyitóképünk illusztráció.