A tavaszi kampányban Magyar Péter organikus eléréssel tarolta le a Facebookot, a Tisza Párt növekedését ma már fizetett hirdetésekkel próbálják segíteni.
A nyári időszakban a Magyar Péter által vezetett Tisza Párt lett a Facebook és a Google legnagyobb politikai hirdetője Magyarországon. Azaz: amikor a többi párt, politikus illetve a különböző politikai kommentátorok lecsavarják a hirdetési büdzsét, Magyar Péterék akkor kezdik el a költést. Az elmúlt hónapban (július 25. és augusztus 23. között) a Tisza 3,5 millió forintot költött Facebook-hirdetésekre, ezzel a maga kategóriájában (társadalmi ügyek, választások, politika) a második legnagyobb hirdető a platformon, a statisztikában csak az Origo előzi meg őket közel 7 milliós költéssel.
A listán az első politikus az éppen a vasúti káosz okozta politikai rengéseket túlélni igyekvő Lázár János, aki a 13. helyen áll, és aki az elmúlt hónapban kicsivel több, mint 1 millió forintot költött. Őt a KDNP-s Simicskó István követi a politikusok közül a 28. helyen fél millió forinttal. Itt felmerülhet a kérdés, hogy Simicskó vajon miért költ hirdetésekre: lényegében saját magát és a KDNP-t népszerűsítette és arra kérte követőit, hogy kövessék az oldalát. De volt két hirdetése a pesterzsébei Okinawa napokról (ahol egy Wing Tsun Kung Fu bemutató is lesz), illetve most már fut egy hirdetése, ami a frissen elindult TikTok-oldalára hívja fel a figyelmet.
A 36. helyen az a Győrffy Balázs áll 450 ezer forintos költéssel, aki minap mondott le az EP-képviselőségről, az agrárkamara elnöki posztjáról és lépett ki a Fideszből, mert ittasan egy nőt bántalmazott. A DK-elnök Gyurcsány Ferenc által hirdetésekre költött 200 ezer forint az 52. helyre volt elég. A pártok közül az LMP, az MSZP és a Jobbik költött még az elmúlt hónapban Facebook-hirdetésre, de elhanyagolható összeget (100, 60 és 4 ezer forintot).
A Google esetében kicsit más a helyzet, itt a Tisza Párt nagyságrendileg kevesebbért hirdetett – az elmúlt időszakban egy hónap alatt nagyjából 400 ezer forintot –, azonban ezzel is vezetik a listát, aminek a második helyén a Fidesz áll, kicsivel több, mint 300 ezer forinttal.
Magyar Péterék hirdetési büdzséje nem nevezhető kiemelkedőnek, pláne a tavaszi kampány időszakhoz képest. A Megafon például márciusban túllépte a havi 100 millió forintot, aztán csak májusban közel 260 millió forintot költött arra, hogy a kormánypropagandát népszerűsítő influenszerek tartalmait minél több emberhez eljuttassa. Ehhez képest a két platformon elköltött négymillió forint elhanyagolható. Az tehát, hogy a Tisza ilyen magasra került a hirdetési statisztikában, amiatt van, hogy lényegében az összes párt illetve politikus leállt és a Megafon sem hirdetett az elmúlt 30 napban.
A Tisza Párt Google hirdetésekre összességében többet költött. Június elején jelentek meg a statisztikákban, azóta 8,3 millió forintot adtak a Google-nek YouTube hirdetésekre. Az összeg jelentős részét (6 millió forintot) a választások előtti héten. Akkor ezzel jócskán lemaradtak a politikai szféra többi résztvevőjétől – a Fidesz június 3-9. között 60, az LMP 20, a DK 16, a Momentum pedig 11 millió forintot költött ugyanerre célra.
Szigorúan véve a hirdetett posztokban a Tisza amúgy nem politizál, a posztok célja a webshopjuk valamint a rendszerváltó tagság népszerűsítése. Egyébként nem meglepő, hogy Magyarék nem állnak le, amikor a többi politikus nyaral, 2026-ra ugyanis feltett szándékuk, hogy önállóan, mind a 106 kerületben jelöltet állítva tudjanak indulni a választásokon, ehhez pedig agresszív szervezetépítésre lesz szükségük a következő hónapokban. Bár Magyar Péter on- és offline jelenléte egyaránt csökkent a választások után, a nyáron is tematizálja a közéletet például a kórházlátogatásaival, vagy a Völner-Schadl-ügy továbbvitelével és feljelentéseivel, ráadásul őszre újabb országjáró turnét tervez.
A Facebookon szerzett interakciók száma pedig nem igazán látszik csökkenni, továbbra sem ritkák a bőven 25 ezer interakciót (like, komment, megosztás) meghaladó posztjai. Összehasonlításképpen Gyurcsány Ferenc Facebook posztjai alig pár ezer interakciót gyűjtenek, Orbán Viktor viszont Magyarhoz hasonló eléréseket generál, még akkor is, ha ez hullámzó, és az is igaz, hogy bár a miniszterelnök posztjai között vannak nem ritkán 20 ezer reakciót begyűjtők, de neki háromszor annyi, 1,2 millió követője van, mint Magyarnak, akinek 364 ezer.
A hirdetések különlegességét az adja, hogy a kampányban Magyar Péter úgy tarolta le az online nyilvánosságot, hogy lényegében nem költött hirdetésekre (a március 15-i zászlóbontása előtt futott 4 napig egy fizetett posztja az eseménnyel kapcsolatban, aminek népszerűsítésére a Meta adatai szerint kevesebb, mint 100 dollárt költött). A hirdetések mellőzése ráadásul rendkívül jól működött Magyarnak, aki a Telex Lájkbajnokságát februártól dominálta, hiába költöttek az ellenfelei akár több tíz millió forintot hirdetésekre. Magyar organikus elérése azonban úgy tűnik, nem elegendő a Tisza Párt népszerűsítéséhez.
Kérdés, hogy a pártot meddig tudja húzni Magyar, aki mellett ugyan az elmúlt időszakban megjelentek többen is, egyelőre a párt ismertebb arcai nem túl aktívak az online térben. A Tisza egyik EP-képviselője, Kulja András, aki a kórházakba is elkísérte a pártelnököt, valamint Tarr Zoltán alelnök is ritkán posztol, a másik alelnök Radnai Márk pedig lényegében láthatatlan a Facebookon. Ez főleg Kuljánál meglepő, aki mielőtt a Tisza politikusa lett, orvos-influenszerként rendszeresen osztott meg edukatív tartalmakat az Instagramon és a TikTokon. Amióta a Tisza felhívására EP-képviselőnek jelentkezett, ezt a vonalat teljesen elengedte, a posztjai túlnyomórészt pártbéli tevékenységéről szólnak mind a két platformon.