Csaknem 50 százalékkal nőtt a tartósan ellátatlan háziorvosi praxisok száma a tavaly év elejéhez képest, és a főváros már a második az üres praxisok számát tekintve. A Válasz Online elemzése szerint ráadásul a kormány reformtervei csak rontottak a helyzeten.
Egyre gyorsuló ütemben üresednek meg a háziorvosi praxisok – derül ki a Válasz Online cikkéből, amely szerint az országban augusztus elején 910 háziorvos hiányzott. Ennyi volt a tartósan – vagyis legalább 6 hónapja – betöltetlen praxisok száma.
A háziorvosi szolgálatok ellehetetlenülését leginkább ennek a számnak az alakulásán lehet érzékelni. A növekedés – ami itt romló tendenciát jelez – drámai: 2016-ban még csak 252 ilyen szolgálat volt, tavaly augusztusban 659, idén januárban 826, most pedig 910 hiányzó háziorvosnál tartunk.
Ez a cikk szerint másfél év alatt közel 50 százalékos növekedést jelent. A fővárosban például öt éve még tíz alatt volt a betöltetlen körzetek száma, jelenleg 86. Az régóta sejthető volt, hogy utánpótlás híján csak idő kérdése, hogy a rendszer összeomoljon, ám kevesen gondolták, hogy ennyire gyors lesz a romlás.
A romlás egyik oka pedig egyszerűen a háziorvosok elöregedése. Az orvosi kamara tavaly februárban közölt adatsorából kiderült, hogy éppen eggyel több 35 évnél fiatalabb háziorvos volt Magyarországon, mint 85 évnél idősebb. A háziorvosok közel 40 százaléka betöltötte már a 65. életévét.
A Válasz Online cikkéből kiderül az is, hogy a megüresedő háziorvosi praxisokat szinte lehetetlen betölteni. A cikkben megszólaló győri háziorvos arról beszélt, hogy az ő praxisa ingyen sem kell senkinek: egyetlen érdeklődő volt Erdélyből, de egy telefonhívásnál tovább nem jutottak, és azóta sem jelentkezett.
Győrben különösen sokkoló a változás: egy év alatt tízről 32-re ugrott fel a tartósan betöltetlen háziorvosi praxisok aránya. Egyvalaki meghalt, más nyugdíjba ment, kettő elhagyta a háziorvosi pályát, másik kettő azért mondott fel, mert túl nagyra nőtt a körzete, olyan sokan költöztek a településükre, és belefáradtak.
A cikk szerint a kormány régóta tisztában van a bajokkal, a megoldást pedig most éppen Takács Péter államtitkár abban látja, hogy felülvizsgálják a praxisjogot, a szolgálatokat elveszik az önkormányzatoktól, és a járások alá rendezik, az egész folyamatért pedig az Országos Kórházi Főigazgatóság felel.