Szűkös büdzsé, pártviták, és egy kis szerencse. Ilyennek élték meg Karácsony Gergely csodával határos győzelmét az önkormányzati választásokon.
Pár száz szavazaton múlt Karácsony főpolgármesteri győzelme, pedig 18 ezerrel több szavazatot kapott, mint öt éve. Tucatnyi megszólaló mesél a 24.hu cikkében arról, mi zajlott a színfalak mögött.
Már nyolc hónappal az önkormányzati választások előtt elkezdtek szervezkedni a legprogresszívebb budapesti polgármesterek, Karácsony Gergely, Baranyi Krisztina, Őrsi Gergely, Pikó András és Soproni Tamás. „Vadvirágos Budapest” debütált volna a csapat, akik a DK-tól függetlenül indultak volna a 2024-es önkormányzati választáson. Egyrészt a 2022-es parlamenti választások ellenzéki összefogásának kudarca miatt úgy érezték a választóknak elege van az ellenzéki pártok csatározásaiból. Másrészt a DK-t is szerették volna visszaszorítani a fővárosban.
Március 15-re tervezték bejelenteni az „újhullámos” polgármesterek szövetségét, ez azonban nem történt meg. Egyesek szerint a főpolgármester konfliktuskerülő attitűdje állt a háttérben, mások azzal érveltek, hogy a már korábbról megszokott ellenzéki egójátszma lehetetlenítette el az összefogást.
Az egyik polgármester úgy fogalmazott a lapnak, hogy Karácsony biztonsági játékos, hiába mondták neki, hogy az MSZP és a DK csak lefelé húzzák, a biztos választási kampány érdekében mégsem tudott kitörni Gyurcsányék árnyékából.
Nehezítette a kampányt, hogy az LMP végül Vitézy mellé állt be, a Momentum pedig nekiment Gyurcsánynak, és hajthatatlan volt bármiféle együttműködésre. Pedig Karácsony elképzelhetőnek tartott volna egy fővárosi négypárti közös listát (DK–MSZP–Párbeszéd–Momentum) vagy egy ernyőszervezetet polgármesterek és civilek bevonásával, ám a Momentum utóbbihoz sem akart csatlakozni, így minkét ötlet meghiúsult. Pedig még egy Párbeszéd–Momentum-együttműködést is rebesgettek, a két párt azonban nem tudott megegyezni a részletekről, Karácsony állítólag nem látott benne fantáziát, Bedő Dávid, a Momentum EP-képviselője szerint azonban félt kijönni a régi DK-s világból.
Maradt tehát a DK–MSZP–Párbeszéd-szentháromság, pedig, amint a 24.hu cikkéből kiderült, komoly feszültségeket szült a stábon belül, hogy a közös plakátokat még maga a főpolgármester sem akarta Budapesten megjelentetni. „Ezen ment az üvöltözés. Hogy nyeljük már le a Klára fejét, nem fog az nekünk ártani” – nyilatkozta egy névtelenséget kérő forrás.
200 millió forintból, két hónap alatt kellett összerakniuk a kampányt, ami nagyon nehéz volt a stábtagok szerint. A büdzsé 40 százaléka jött a Párbeszédtől, másik 40 az MSZP-től, a többi adományokból. A plakáthelyek mind le voltak foglalva, ezért azokat pártoktól kellett kérniük, főleg a DK-tól, akik cserébe Dobrev arcát is meg akarták jeleníteni. Ráadásul a DK a saját EP-kampányába is be akarta húzni Karácsonyt, azt akarták, járja a vidéket Dobrevvel, ehhez azonban neki sem ideje, sem kedve nem volt.
Habár Szentkirályi visszalépésekor egyértelműnek vették Karácsony győzelmét, az mégis egy hajszálon múlt. A kampányt belülről ismerők káosznak írják le ezt az időszakot, és csodaként azt, hogy Karácsony végül mégis maradhatott Budapest élén.