Itthon hvg.hu 2024. július. 24. 11:50

Németh Zsolték Tusványoson szalvétás performance-szal álltak ki a fülön lőtt Trump mellett

Az Orbán Viktor beszédének is helyt adó Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor megnyitóján a Tusványosként emlegetett rendezvény alapítói a Donald Trump elleni merényletre utaló, fülükhöz tűzött szalvétával demonstráltak.

Tiltakozni kell az erőszak és az agresszivitás eszkalációja ellen – mondta Németh Zsolt szerdán Tusnádfürdőn, a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor közéleti programjainak megnyitóján. Az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke úgy fogalmazott: dráma, hogy megtörténhetett, hogy előre megfontolt ideológiai és politikai szándékkal rálőhettek az amerikai elnökjelöltre, Donald Trumpra, és néhány héttel korábban ugyanúgy rálőttek Robert Fico szlovák miniszterelnökre.

Tusványosi megnyitó: Németh Zsolt és David Campanale
Túry Gergely

Németh az erőszak elleni tiltakozásként a jobb füléhez tűzött szalvétával állt színpadra, ahogy hozzá hasonlóan „Hajrá, magyarok!” feliratú és nemzeti színű szalvétát viselt a fülén David Campanale, Tusványos másik alapítója is.

A fülre tűzött fehér szalvéta vagy textildarab a Donald Trump elleni merénylet után vált szimbólummá, miután az elnökjelölt később egy fehér kötéssel jelent meg a nyilvánosság előtt, az takarta a jobb fülét, amelyet eltalált a merénylő golyója. Ezután több republikánus szimpatizáns is bekötött füllel jelent meg a kampányrendezvényeken. 

A Trump-kampány új jelképe lehet a bekötött fül

Az elnökjelölt elleni merénylet után több republikánus szimpatizáns is bekötött füllel jelent meg a kampányrendezvényeken.

A megnyitót Potápi Árpád nemzetpolitikáért felelős államtitkár mellett tehát Németh és Campanale tartotta. Utóbbiak alapítói az idén 33. alkalommal megrendezett fesztiválnak. A rendezvény ötlete 1989-ben, egy kézdivásárhelyi házibuliban fogalmazódott meg, az alapötlet állítólag a romániai BBC-tudósító David Campanale-é volt, de az alapítókhoz tartozott az Erdélyt már ekkor is szívesen járó Fidesz-alapító Németh Zsolt is.

David Campanale a megnyitón
Túry Gergely

Az első, mintegy 200 fő részvételével tartott, akkor még csak egy színpados szabadegyetemet tehát az ő ötletük alapján szervezte meg a Fidesz Kisebbségi Titkársága a romániai Magyar Demokratikus Ifjúsági Szervezettel közösen, de bevonták Campanale révén az akkori Fideszhez hasonlóan liberális brit Liberális Demokrata Párt fiataljait is, előadónak pedig sikerült megnyerni a Londonban tanító jogászprofesszort – a Fidesz későbbi EP-képviselőjét –, Schöpflin Györgyöt, valamint Lengyel László politológust is. 

Miután a rendezvény évről évre többeket vonzott, hamar kinőtték Bálványost: 1997-re a közeli, de már a Székelyföldhöz tartozó szomszédos Hargita megyében fekvő Tusnádfürdőre költözött a szabadegyetem, amely nevet is változtatott. Az eredeti helyszín, Bálványos és az új, Tusnádfürdő összevonásából született a rendezvény nem hivatalos elnevezéseként használt Tusványos – a hivatalos név ugyanis ma is Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor. 

Az esemény eközben egyre fontosabbá vált politikai szempontból, főképp a Fidesz 1998-as kormányra kerülése után. 

Az első évekre az egyik alapító, Németh Zsolt így emlékezett az Erdélyi Naplóban a 25. évfordulón: „Még fiatalok voltunk, tele reménnyel. És még csalódások nélkül […] ha ma már nem is látjuk olyan könnyen megváltoztathatónak a világot, azért nem adjuk fel.” Egy másik alapító és ősszervező, Toró T. Tibor – jelenleg az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke – pedig így: „Bár már a kezdetekkor mondogattunk szép dolgokat a rövidnadrágos politizálásról, a mindenre gyógyírt jelentő Európáról és a román–magyar párbeszéd fontosságáról, fogalmunk sem volt, milyen folyamatot indítottunk útjára.”

Tízéves Orbán tusványosi illiberálisozása

Kereken egy évtizede, hogy Tusnádfürdőn Orbán Viktor meghökkentő állítást tett: illiberális államnak ugyanis egészen addig senki nem kívánta nevezni az általa vezetett országot a nyugati kultúrkörben, hiszen a kifejezésnek rendkívül negatív értelme volt.

Érdekes mérleget vont Tusványosról a 25. évfordulón az egyik ötletgazda, David Campanale, aki így értékelt: „A fesztivál a maga sajátos útján fejlődött és virágzott tovább, lehetőséget adva a fiataloknak a találkozásra, szórakozásra és – amennyiben szeretnék – fontos témákra való reflektálásra is. Ez teljes egészében az ő érdemük. […] A fesztivál lényege, hogy mindannyiunknak van mondanivalója, és nincs olyan vezetőkből álló politikai osztály, amit különleges rangra kellene emelni. Mert az a diktatúrához vezető út volna, és ez ellen a tendencia ellen védekeznünk kell.”

Orbán Viktor 2023-ban Tusványoson
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?