Drámai forgatókönyvet vázolt fel a Politicónak nyilatkozó energetikai szakértő, ha pár héten belül nem sikerül megoldást találni az orosz olajszállítás ukrajnai blokkolására.
Heteken belül hatalmas energiakrízis jöhet Magyarországon, ha nem sikerül gyorsan rendezni az orosz olajszállítás ukrán blokkolását. Azt a magyar kormány is elismerte, hogy baj van, de a Politicónak nyilatkozva a lengyel OSW elemzőintézet Magyarországgal foglalkozó szakértője, Ilona Gizinska
részletezte is, mi minden történhet, és a lehetőségek egészen ijesztőek.
Gizinska szerint ha nem sikerül megegyezni valahogyan, akkor az egekbe lőhetnek ki az energiaárak, és olyan energiahiány is fennállhat, hogy nagyobb kimaradások is lehetnek országszerte. Nyilván ez a legrosszabb forgatókönyv, de nem irreális – a Politico megfogalmazása szerint
Magyarország most versenyt fut az idővel, hogy ezt elkerülje.
A krízist az okozza, hogy Ukrajna korlátozta a Szlovákiába és Magyarországra irányuló Lukoil-olaj tranzitját a Barátság kőolajvezetéken. Márpedig a magyar olajimport 70 százaléka Oroszországból jön, ennek fele pedig a Lukoiltól.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken azt mondta: „Átmeneti megoldásokkal stabilizálni tudtuk a helyzetet, de ezek még a közeljövőben sem lesznek elegendőek”. Arról is beszélt, hogy korábban az ukrán fél hajlott a megoldáskeresésre, “de ezek a kísérletek azóta elhalványultak”.
A Politicónak most Inna Szovszun ukrán ellenzéki képviselő, a parlament energetikai bizottságának tagja teljesen nyíltan beszélt arról, hogy Ukrajnának két célja van a lépéssel: nem engedni, hogy Oroszország az olajbevételeiből finanszírozza a háborút, és nyomást helyezni a magyar kormányra, hogy ne akadályozzák a fegyverszállítást. Mint mondta,
„kipróbáltunk minden diplomáciai megoldást, és nem működtek. Úgyhogy úgy tűnik, más megközelítést kell keresnünk abban, hogy hogyan beszéljünk velük.”
A Politico emlékeztet: amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát, az EU legtöbb országa elkezdett leválni az orosz energiáról, de azért nem tiltották be uniós szinten az olaj vásárlását, mert tudták, hogy több közép-európai országnak idő kell ahhoz, hogy új beszállítókra álljanak át. Magyarország nem igazán élt a lehetőséggel.