Itthon hvg.hu 2024. július. 16. 17:01

Az Időkép felvételén látszik, ahogy 140 kilométer hosszú zivartarsáv szeli át a Dunántúlt - videó

A Balatontól a Börzsönyig egyszerre szakadhatott le az ég.

Ugyan a hőség kitart, sőt, kedden lehet az év eddigi legmelegebb napja, azért záporokkal és zivatarokkal is számolni kell. Az Időkép egy videón mutatta be, hogyan sorakoztak a zivatarok a Balaton keleti medencéjétől a Velencei-tó mellett, a Vértesen át egészen a Börzsönyig nagyjából 140 kilométer hosszan.

Előrejelzésük szerint kedden a szél főleg zivatarok környezetében erősödhet fel, tőlük függetlenül legfeljebb élénk lökések lehetnek, az pedig éjszaka trópusi lesz.

Az extrém hőség mellett a klímaváltozás másik velejárója is igen rosszul eshet

Ha tovább nő a globális felmelegedést okozó szennyezőanyagok kibocsátása, az évszázad végére az extrém hőség a jelenleginél négyszer több embert fog sújtani, akiknek meg kell majd küzdeniük az extrém páratartalom okozta egészségi problémákkal is – figyelmeztet egy új tanulmány.

Szerdán egy legyengült hidegfront érhet el minket, emiatt egy árnyalattal mérséklődhet a forróság, de még 30-38 fok között alakulnak majd a csúcsok. Északnyugaton lehet elviselhetőbb a meleg. Erős széllökések előfordulhatnak, a megnövekvő gomolyfelhőkből elszórtan alakulhat ki zápor, zivatar.

Csütörtökön virradóra sem számíthatunk még felfrissülésre, a meleg éjszakát 31-38 fokos nappal követi. Egy-egy zápor, esetleg zivatar helyenként fordulhat elő. Az északi-északkeleti szél főként keleten és délen élénk lehet.

Péntekre mérséklődik pár fokot a hőség, már csak 30-36 fokos kánikula ígérkezik. Zápor, zivatar elvétve alakulhat ki. Többfelé élénk lesz az északias szél, zivatar környezetében erős, viharos lehet. 

Hétvégén hasonlóan alakulnak a maximumok, az éjszakák kissé üdítőbbek lehetnek.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.