Itthon hvg.hu 2024. április. 04. 05:47

Nem mondja meg az ügyészség, miért zárták le a Völner–Schadl-ügy nyomozását, ha maradtak még kérdések

A fő ügyben már 2022-ben lezárták a nyomozást, az attól elkülönített más ügyekben még tart.

Schadl-Völner-ügy
Friss cikkek a témában

Több kérdést is feltett a Telex a Központi Nyomozó Főügyészségnek (KNYF) arról, hogy miért zárták le a Völner–Schadl-ügy nyomozását 2022-ben, amikor egyes mellékszálakban – például a Tóniról, Barbaráról és Ádámról szólóban, amelyet elkülönítettek a fő ügytől – még mindig tart az eljárás.

A lap emlékeztetett, hogy a Bírósági Végrehajtói Kart vezető Schadl György és köre ügyét 2021 elején kezdték vizsgálni, Schadlt pedig az év novemberében fogták el, amikor Dubajba utazott volna. A nyomozást 2022 októberében zárták le, majd vádat is emeltek ellene, Völner Pál igazságügyi államtitkár és másik húsz érintett ellen.

A Telex azt kérdezte, mi indokolta a nyomozás lezárását, amikor a törvényben meghatározott 2 éves (+6 hónapos) határidőt figyelembe véve még több mint egy évig folytatódhatott volna az eljárás. Arról is érdeklődtek, mennyire gyakori, hogy ekkora ügyekben ilyen rövid idő után lezárják a nyomozást, hogy az ügyészség szerint minden szálat fel tudtak-e megfelelően fejteni, illetve hogy a KNYF vagy a Legfőbb Ügyészség döntött-e az eljárás lezárásáról.

Az ügyészség a felvetésekre azt válaszolta, hogy az adott ügyben az ügyészi tevékenységgel kapcsolatban „kizárólag a büntetőeljárás megindításával kapcsolatban hozott ügyészi döntésekről, a kényszerintézkedésekre vonatkozó ügyészi indítványokról, a nyomozás során foganatosított eljárási cselekményekről és a vádemelésről adható felvilágosítás. Erre tekintettel kérdéseivel kapcsolatban nem adható tájékoztatás”.

Az ügyészség azt is hozzátette, hogy abban az ügyben, amelyet korrupciós bűncselekmény feljelentése elmulasztásának gyanújával indítottak, a március 28-án tartott sajtótájékoztatón elhangzottak továbbra is irányadók. Ez volt az az esemény, amelyet azután tartott Frücht Pál főügyész, hogy Magyar Péter bemutatta a hangfelvételt, amelyen volt felesége, Varga Judit akkori igazságügyi miniszter arról beszélt: a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető Rogán Antalék kihúzatták magukat a Völner–Schadl-ügy ügyészségi irataiból. Vargát ezután tanúként hallgatták ki.

Frücht elismerte, hogy az ügy nyomozati irataiban szóba kerülő Tóni, Barbara és Ádám az a három ember, akikre mindenki gondolt, de arról is beszélt, hogy a dokumentumok „eltüntetése, átírása nemcsak jogi, hanem fizikai képtelenség is”.

Ezután azonban kiderült, hogy a három illetőről szóló részek az ügy elkülönítése miatt kikerültek a fő ügy nyomozati anyagából, illetve hogy azt a céget, amely a KNYF-en az őrző-védő feladatokat látja el, Mészáros Lőrinc vásárolta meg a nyomozás ideje alatt.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.