A politológus szerint a pénteki tüntetésnek akkor van esélye, ha nem Gyurcsány lesz a főszereplője, hanem az influenszerek időlegesen át tudnak menni a politikai térbe. Szerinte Varga Mihály pénzügyminiszter a legesélyesebb Novák Katalin utódjának. Török Gábor azt mondja, Orbán igazolva láthatja azt, hogy a politika nem a nőknek való.
Varga Mihályra tippelek, szerintem ő a legesélyesebb
– jelentette ki a 24.hu-nak adott interjújában Török Gábor politológus, amikor a portál újságírói rákérdeztek nála, kit tart Novák Katalin legvalószínűbb utódjának. Szerinte biztos, hogy Orbán Viktor jelenleg „megbízható, kockázatmentes jelöltet akar. Nemcsak a nőkkel, vagy az újakkal, fiatalabb politikai szereplőkkel szembeni bizalmatlansága lehet most erős, de az általa kevésbé ismert személyeket is kockázatosnak tarthatja. Emiatt nem hiszem, hogy Maróth Miklós, vagy Merkely Béla, akiknek a nevét bedobták, valóban esélyes lenne”. Trócsányi Lászlóval kapcsolatban azt mondta, „határeset”, aki „megbízhatónak látszik, de azt gondolom, hogy sokkal inkább egy régóta a fideszes belső körhöz tartozó, Áder Jánoshoz hasonló jelöltet választ a miniszterelnök”.
Káderhiány a Fideszben: három kulcspozícióra is rövid időn belül kellene jelölt, de nincs könnyű helyzetben a kormánypárt
Se köztársaságielnök-jelöltje, se EP-listavezetője, se budapesti főpolgármester-jelöltje nincs a Fidesznek, márpedig mindháromra szüksége lenne ahhoz, hogy sikeres kampányt tudjanak összerakni a júniusi dupla választásra.
A közvélemény, valamint a miniszterelnök elvárása is a lemondás volt
– mondta a politológus Novák Katalin lemondásával kapcsolatban. Török szerint amikor Novákot először szembesítették az örmény elnökkel közös sajtótájékoztatóján az üggyel, akkor „tagadott, terelt. Mindezt furcsa, bicskanyitogató stílusban tette az ügy jellegéhez képest.” Szerinte pedig nyilvánvaló, hogy a lemondásáról szóló döntést a kormányfő, vagyis Orbán Viktor hozta meg.
Arra a kérdésre, hogy mekkora lehet a kár, Török Tóka Gábort idézte, aki szerint három-négy százalékpontot csökken majd a Fidesz népszerűsége. „Ezt én nem merném ilyen pontosan belőni, még az is lehet, hogy támogatottsági adatokban nem is látszik meg azonnal, de azért ezek nagy cseppek a pohárban. És ha végiggondoljuk az elmúlt tizennégy év botrányait, akkor a kegyelmi ügy benne van a top háromban” – jelentette ki.
Török szerint az ügyből az elnöki szerepkör szempontjából egy általános tanulság látszik: „még ebben a rendszerben sem teljesen mindegy, hogy az egyes intézmények élén milyen vezetők állnak”. Szerinte Novák bukásából Orbán kiolvashat egy furcsa következtetést is: „a Fidesz stratégiájában benne lehetett, hogy fel kell építeni ilyen politikusokat, de amennyire Orbán Viktort ismerem, ez nem az ő meggyőződése volt, és azt hiszem, most
sajnos igazolva látja azt, hogy a politika nem nőknek való”.
Orbán számára azonban Török szerint lehet más tanulság is: az, hogy „a régi, megbízható káderek felé kell fordulni. Lehet, hogy Áder Jánossal voltak konfliktusai, ám ő lényegében hiba nélkül levezényelte tíz államfői évét” – mondta Török. Tanulságot viszont szerint az ügyből az ellenzék is levonhat: azt, „hogy készen kell állni”. Az viszont szerinte továbbra is igaz, „hogy az ellenzék olyan korlátok közé van beszorítva egy domináns pártrendszerben, hogy bármit tesz is, azzal önmagában nem tud eredményt elérni.
Most azt lehet mondani, hogy nem követtek el hibát.”
Török Gábor szerint annak, hogy Magyar Péter, Varga Judit exférje kibeszél a rendszerből, korlátos következményei lehetnek. Feltüzeli ugyan az ellenzéki nyilvánosságot, előállhat még olyan erős mondatokkal, amelyeknek Török szerint akár lehetnek komolyabb következményei is, „de a kormánypárti szavazótábort nem tudja megbontani. Legfeljebb amortizál rajta, de a rendszer egészére nézve aligha lesznek jelentős következményei”. Feltételezése szerint azonban Magyar mondatainak lehet hatása a NER-en belül is:
„Magyar Péter mondatai hozzájárulnak ahhoz, hogy ezek a belső ellentétek még mélyebbek legyenek”
– mondta. Feszültségből szerinte van bőven: akár öt nagy érdekcsoport is rendelkezhet politikai képviselettel a rendszeren belül jelenleg.
Török beszélt Balog Zoltánról is, róla állítja, „sokkal jobb lett volna a Fidesznek, hogyha Balog Zoltán is lemond. Abban is biztos vagyok, hogy a maradása nem a hatalomgyár, vagy Orbán Viktor szándékai szerint, hanem azok ellenére, esetleg valamiféle kompromisszum eredményeként történt. A politikai logika azt követelte volna, hogyha magára vállalja azt, hogy szerepe volt a kegyelmi ügyben, akkor távozzon”. Szóba került a péntekre, a Hősök terére tervezett tüntetés is, arról azt mondta, hogy „ha nem Gyurcsány Ferenc dominálja az eseményt, és egyes influenszerek készek akár csak időlegesen is politikai szereplővé válni, abból bármi kijöhet.
Mondtak már olyat nekem fideszesek: csak nehogy a Hősök tere legyen a magyar Majdan.”
A pénteki influenszertüntetés az az irány, ahonnan még nem támadták a NER-t - és nem biztos, hogy esélytelen
A YouTuberek, még ha ellenzéki érzelműek is, más keresztmetszetén mozognak a társadalomnak, mint azok, akik mindeddig kiálltak a rendszer igazságtalanságai ellen, platformjaikon keresztül egészen új rétegeket tudnak politikailag aktivizálni. Az üzenet jól van megfogalmazva, Azahriah gravitációs mezője felbecsülhetetlen - az ellenzéki pártok pedig nemkívánatos vendégek.