Egyelőre nem tudni olyanról, aki fennakadt volna a szűrésen.
Az egyházi fenntartású gyermekvédelmi intézményekben is megkezdték a dolgozók átvilágítását – írja a Népszava. Ezeket az intézményeket a lap szerint első körben mintha kifelejtették volna a korábban komoly vitákat és tiltakozást kiváltó kifogástalan életviteli vizsgálattól, csupán utólag rendelték náluk az átvilágítást.
A Népszavának a Magyarországi Református Egyház azt írta, hogy fenntartói közül csupán a Református Szeretetszolgálat biztosít gyermekvédelmi szakellátást, két gyermekvédelmi intézményt tart fenn, ezekben négyezer gyermekről gondoskodnak, 1300 fő végez ott szolgálatot. „Az alkalmassági vizsgálatok folyamatban vannak, eddig egyetlen munkavállalót sem kellett elbocsátani, és önkéntes távozás sem történt” – írták.
Az evangélikusoknál három diakóniai intézmény működtet nevelőszülői hálózatot, ezekben összesen 118 ellátott gyermeket gondoznak 59-en. Eddig náluk is mindenkit alkalmasnak találtak, így senkinek nem kellett távoznia, nem volt szükség átszervezésre sem.
A lap megkeresésére a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia nem adott egyértelmű választ. „A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia fenntartásában nem működik gyermekvédelmi intézmény. Országos vagy központi nyilvántartás nincs a gyermekvédelmi intézmények esetében sem, hasonlóan az oktatási vagy szociális területhez. Ennek oka, hogy ezeknek az intézményeknek a fenntartói az egyházmegyék vagy a szerzetesrendek.”
Ahogy arról korábban beszámoltunk, Novák Katalin bukása után fogott neki a kormány a gyermekvédelmi rendszer szigorításának. Ennek részeként világítják át az intézményvezetőket, sőt, az intézményekben dolgozókat is. Az állami szférából emiatt sokan, az államtitkár szerint a dolgozók 1,4 százaléka távozott. A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság szerint ez a szám magasabb, szerintük a dolgozók mintegy hat százalékáról, 265 munkavállalóról van szó.