Itthon hvg.hu 2024. január. 30. 10:45

Toroczkai már kampányüzemmódban: "Lehet, hogy Putyinnal kell majd leülni tárgyalni Kárpátaljáról"

De a Vajdaságra, Erdélyre, vagy a Felvidékre nem tartanak igényt. Toroczkai kampányol, a területi követeléseknek sem jogi, sem gyakorlati realitása nincsen. Ungár Péter LMP társelnök szerint pedig megbocsáthatatlan felelőtlenség ilyet mondani ebben a háborús helyzetben, és ezzel magyarellenes hangulatot lehet szítani.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

"Kárpátalja dönthet úgy népszavazás útján, mint 1991-ben, hogy védhatalmi státuszt kér Magyarországtól, mint ahogy Ausztria gyakorol ilyen védhatalmi státuszt Dél-Tirol felett" – mondta Toroczkai László az ATV Egyenes beszéd című műsorában. A Mi Hazánk elnöke először január 27-ei évértékelőjében beszélt arról, hogy "ha a háború végén megszűnik Ukrajna államisága, akkor egyedüli parlamenti pártként a Mi Hazánk igényt fog tartani Kárpátaljára".

Az ellenzékben lévő Toroczkai kijelentése tökéletesen illeszkedik abba az orosz dezinformációs műveletbe, amely azt a látszatot igyekszik kelteni, hogy Ukrajna szomszédai igényt tartanak a háborúban álló ország bizonyos területeire (Lengyelország esetében például az észak-nyugati területekre, Lviv központtal).

Putyin többször beszélt arról, hogy több országnak is lehet területi követelése Ukrajnával szemben, legutóbb pedig Orbán Viktor nagy magyarországos sálja és tusványosi beszéde keltett megbotránkozást a környező országokban. Ugyanakkor a magyar külügy nem sokkal a háború kitörése után kategorikusan kijelentette: "hazugság, nonszensz", hogy Magyarország meg akarná szerezni Ukrajna egy részét.

Hasonló területi igények, amelyeknek természetesen semmi nemzetközi jogi alapja, vagy realitása nincsen. Kárpátalja nem dönthet úgy népszavazás útján, hogy csatlakozik Magyarországhoz, az, hogy Kárpátalja Ukrajna részét képezi, eldöntött kérdés, a nemzetközi joggal összhangban ezen nem lehet változtatni.

Toroczkai hangzatos kijelentése mögött nyilván az van, hogy pár hónap múlva önkormányzati és európai parlamenti választásokat tartanak, egy ilyen mondással pedig könnyű bekerülni a hírekbe, és akár a fideszes szavazókhoz is elérhet.

Toroczkai a műsorban egyébként arról is beszélt, "Ukrajna ma már életképtelen, őket az Európai Unió és az Egyesült államok tartja életben". Ha ezek az országok megszüntetik Ukrajna támogatását, akkor Ukrajna államisága megszűnik létezni – véli Toroczkai. Itt jöhetne elmélete szerint a népszavazás.

Toroczkai szerint elképzelhető az is,

hogy Putyinnal kell majd leülni tárgyalni Kárpátaljáról, ha Ukrajna elveszíti a háborút, "de még nem tartunk ott".

Arra kérdésre, hogy a Mi Hazánk milyen jogon tart igényt a területre, a pártelnök egy rövid trianononozás ("az akkori szomszédainkat nem érdekelte, hogy hullarablást követnek el egy lefegyverzett, legyőzött, kivéreztetett Magyarországgal szemben") azt válaszolta, "kizárólag a kárpátaljaiak véleménye alapján, csak békés úton".

A pártelnök elmondta, hogy a Mi Hazánk sem a Vajdaságra, sem Erdélyre, sem a Felvidékre nem tart igényt, de "Kárpátalján most zajlik egy olyan történelmi esemény, amelynek kapcsán egy magyarországi pártnak fel kell szólalnia".

Ungár Péter LMP-társelnök a Facebookon reagált Toroczkai ATV-s megszólalására, és a Mi Hazánk évértékelőjén elhangzottakra. Szerinte "megbocsáthatatlan felelőtlenség ilyet mondani ebben a háborús helyzetben". "Két lehetőség van, a Mi Hazánk elnöke vagy nem gondolta végig, hogy mennyi árt ezzel a kijelentésével a kárpátaljai magyaroknak, vagy ha végiggondolta, akkor politikai haszonszerzésének alárendelte a kárpátaljai magyarok érdekét. Egyik sem elfogadható" – írta.

Ungár szerint az, hogy Toroczkai, amikor arról beszélt, hogy "ezt egy Kremllel történő megegyezés után kell elkezdeni, az ember kezdte azt érezni, hogy az ukrán nacionalisták megkérték erre, hogy a magyarellenes hangulatot szítani tudják Ukrajnában".

Toroczkai László: A Fidesznek nem jó, ha nyíltan támad minket

Toroczkai László nem megy Brüsszelbe, de nem kizárt, hogy ő vezeti majd a Mi Hazánk EP-listáját. A pártelnök a HVG-nek adott interjúban arról beszélt, véleménye szerint a DK és a Fidesz áll amögött, hogy a Jobbik mellett a két volt pártelnök is aktivizálta magát, és Volner Jánost is „hazahívták" Szingapúrból.

Hirdetés
hvg360 Arató László (EUrologus) 2024. december. 02. 09:36

Sok jóra nem számíthat a magyar kormány az új Európai Bizottságtól

A régi lendülettel veszi elő a magyar ügyeket a decemberben hivatalba lépő testület A pénzbefagyasztásokkal kapcsolatos eljárások szigorodnak és bővülnek, nem lesz változás az EU migrációs, vagy zöldpolitikájában, és továbbra is napirenden marad a szerződésmódosítások ügye, amely többek között a vétójog eltörlését tartalmazza. Közben a kormány politikai súlya látványosan csökken.