A BTR–80A-k nem elégítik ki hazánk hosszú távú védelmi igényeit.
A Magyar Honvédség és a Terrorelhárítási központ által is használt BTR–80A típusú páncélozott gyalogsági harcjárműveket adott el Magyarország Szerbiának - számolt be a Srbija Danas. „A haderőfejlesztés keretében az egyik legfontosabb cél, hogy a Magyar Honvédség a legmodernebb, 21. századi csúcstechnológiával legyen felszerelve, ezt szolgálják az új beszerzések is" – nyilatkozott a témáról Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a tárca közleménye szerint. Hozzátette, az új eszközállomány beérkezésével és rendszerbe állítása mellett lehetőség nyílik a honvédelmi célra feleslegessé nyilvánított hadfelszerelések és haditechnikai eszközök értékesítésére.
Szalay-Bobrovniczky elmondta, régóta értékesíteni kívánják a feleslegessé vált, leselejtezett, nem használható eszközöket, azért, hogy helyet biztosítsanak a haderőfejlesztési program keretében beérkező haditechnikának, az elavult eszközpark értékesítésével pedig forrást akarnak teremteni a modernizálni kívánt eszközök számára.
A tíz személy szállítására alkalmas páncélozott harcjárművek vízen is tudnak közlekedni, azokat – összesen 555-öt – még 1996 és 1999 között kapta Magyarország Oroszországtól a közös államadósság kiegyenlítéseként. A flotta egy részét 2006 és 2010 között felújították, a többség azonban használhatatlanná vált, már nem elégítik ki Magyarország „hosszú távú védelmi igényeit”. A szerb lap szerint azonban a vásárlás egy fantasztikus fejlesztés a szerb hadsereg számára.
A most eladott járművek éjjellátó készülékekkel, fejlett kommunikációs rendszerekkel felszereltek, hátsó részükön páncélfedéllel zárható hajócsavar található, oldalt pedig fedéllel zárható lőréseket alakítottak ki. Személyzetük három főből, a parancsnokból, a járművezetőből és a toronylövészből áll.
Ezek helyett a Honvédség a német Rheinmetall Lynx harckocsijaival fegyverzi magát, amelyeket Zalaegerszegi gyártanak, az első tavaly év végén készült el.