Itthon hvg.hu 2024. január. 05. 07:07

Kibújt a szög a zsákból, mégis lehet majd fizetéscsökkentésre használni a tanárok teljesítményértékelését

A PSZ azt álltja, hogy a kormány a szemükbe hazudott.

A tankerületi központoknak 2025 szeptemberétől lesz lehetőségük arra, hogy az új pedagógusi teljesítményértékelési rendszer szerint alacsony szinten teljesítő tanárok bérét csökkentsék.

A Belügyminisztérium (BM) a Népszava megkeresésére azt közölte, hogy ilyen esetekben a pedagógusok illetményét a rendeleti sávhatár alatt, de még a törvényi sávhatáron belül állapíthatják meg a munkáltatók.

Korábban több egymásnak ellentmondó információ jelent meg arról, hogy a 2024 őszétől bevezetett értékelési rendszer alapján lehet-e majd bérelvonással „ösztönözni” a tanárokat.

Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke most azt állítja, hogy a kormány a korábbi tárgyalások során a pedagógus szakszervezetek szemébe hazudott, ugyanis

a sztrájkbizottsági egyeztetéseken jegyzőkönyvben is rögzítve ígérte meg a kabinet, hogy a teljesítményértékelés alapján nem fogják csökkenteni a pedagógusok bérét.

Ahogy arról korábban már beszámoltunk, a tanári fizetésekről alapvetően a státusztörvény rendelkezik, amely a tanárok besorolásától függően állapítja meg a bérsávhatárokat. A törvény ugyanakkor arra is lehetőséget ad, hogy a kormány rendeleti úton ettől eltérő sávhatárokat állapítson meg.

Idén januártól, uniós források felhasználásával 32,2 százalékos átlagos béremelést ígértek a tanároknak, amelyről 2023 utolsó munkanapjának estéjén jelent meg a kormányrendelet. Ez alapján a pedagógusok havi fizetése

  • pedagógus I. besorolás esetén 538 ezer forintnál,
  • pedagógus II. kategóriában 555 ezer forintnál,
  • mesterpedagógusnál 630 ezer forintnál,
  • kutatótanár esetében pedig 750 ezer forintnál nem lehet kevesebb.

Megjelentek a közlönyben a pedagógus béremelés szabályai

Átlagosan 32,2% az emelés január 1-től, a gyakornokok havi 528 800 forintot kapnak.

    Hirdetés