Itthon hvg.hu 2024. január. 05. 10:01

Bizarr volt Orbánt meghívni Delors temetésére a német Zöldek EP-képviselője szerint

A franciák ugyanakkor nem látnak semmi kivetnivalót abban, hogy a fő euroszkeptikus és Putyin-szimpatizáns magyar miniszterelnök is ott lesz a párizsi ceremónián.

„Bizarr dolog volt őt meghívni” – így reagált Daniel Freund, a német Zöldek európai parlamenti képviselője arra, hogy Magyarország miniszterelnökeként Orbán Viktor részt vesz Jacques Delors párizsi temetésén pénteken.

Delors az Európai Unió egyik megteremtője. Kevesen gördítettek annyi akadályt az útjába, mint Orbán, különösen az elmúlt években

– fogalmazott Freund a Politico szerint. A lap pénteki hírlevele ezzel kapcsolatban emlékezteti az olvasóit, hogy Orbán Viktor

 

Gyükeri Mercédesz: Mi így vétózunk, jó?!

Kétnapos színjáték végén Orbán Viktor új politikai fogalommal gazdagította a világot: a konstruktív megfutamodással. Egy célját ezzel mindenképpen elérte: most róla beszél mindenki az annyira lenézett nyugati világban. Vélemény.

Ezzel együtt azt is megjegyzik, hogy hiába néz majd ki furán, ha a modern Európai Unió egyik megteremtőjének temetésén a fő euroszkeptikusként és Vlagyimir Putyin szimpatizánsaként ismert Orbán vállt vállnak vetve áll olyan EU-s vezetőkkel, akik ellen elvileg évek óta csatározik, diplomáciai szempontból azonban hiba lett volna, ha nem hívják meg őt.

Ahogyan arról korábban már beszámoltunk, Jacques Delors 98 éves korában hunyt el tavaly december végén. A hivatalos gyászceremóniát Emmanuel Macron francia elnök rendezi meg a párizsi Invalidusok emlékművénél.

Az összejövetelről tájékoztató francia tisztviselők nem láttak semmi kivetnivalót abban, hogy egy EU-s ország megválasztott vezetőjeként Orbán Viktor is meghívót kapott az eseményre.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.