Itthon hvg.hu 2024. január. 03. 07:30

Népszava: 24 ezer szakképzési oktató maradhat ki a béremelésből

A szakszervezetek szerint nem kizárt, hogy kaphatnak ők is bizonyos mértékű emelést, de erről még semmilyen pontos információjuk nincs.

A január 1-jén hatályba lépő pedagógus-béremelésről szóló kormányrendelet nem tér ki a szakképzési oktatókra, így ők nem kapják meg a megígért, átlagosan 32,2 százalékos emelést, közölték a Népszavával a pedagógus szakszervezetek vezetői. Az EU-s forrásból is megvalósuló béremeléssel kapcsolatos EFOP Plusz uniós programban sem szerepelnek. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban azt nyilatkozta, hogy az említett fizetésemelés a tanárokra, az óvónőkre és a szakképzésben oktatókra is vonatkozni fog.

Közzétette a BM, mennyit keresnek majd a tanárok jövőre

Semmilyen besorolású pedagógus sem kereshet bruttó 528 800 forint alatt.

A béremelés után a gyakornok besorolású pályakezdők biztosak lehetnek abban, hogy nettóban, kedvezmények nélkül 351,6 ezer forint lesz a bérük. A Pedagógus I. fokozatba tartozók bére nettó 357,7 ezer forintra, a Pedagógus II. fokozatba tartozóké pedig nettó 369 ezerre nő. Azok, akiknek a bruttó bére már eléri az ez évtől hatályos meghatározott minimumértéket, semmilyen emelést nem fognak kapni, állítják a szakszervezetek vezetői. Totyik Tamás, a PSZ elnöke szerint ez valóban jelentős béremelés, de korábban a kormány 2024-re azt ígérte, hogy a diplomás átlagbér 72 százalékát fogják elérni a tanárok, az pedig bruttó 700 ezer forint lenne.

A két nagy szakszervezet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete és a Pedagógusok Szakszervezete szerint nem kizárt, hogy kapnak béremelést a szakképzésben oktatók, de erről több információjuk nincs. A PSZ elnöke szerint a korábban bejelentett január végi tanársztrájk a béremelés megvalósulásának függvényében tolódhat.

Hirdetés