Itthon hvg.hu 2023. november. 02. 12:56

A MOK alelnöke az eutanázia-ügyről: A kormány nem akar szembenézni a magyar egészségügy helyzetével

Álmos Péter szerint Karsai Dániel ügyvéd méltóságos halálért küzdő kérelmére adott kormányreakció csak elméleti lehetőségeket vázol fel, aki írta, az nincs tisztában azzal, milyen állapotok uralkodnak.

A kormány után a Magyar Orvosi Kamara alelnöke, Álmos Péter is reagált Karsai Dániel ügyére szerdán. Szerinte Magyarországon a szembenézés helyett a valóság eltagadása zajlik – derült ki az RTL Híradó riportjából.

Karsai Dániel ügyvédnél tavaly augusztusban diagnosztizálták a gyógyíthatatlan ALS betegséget. Idén október elején a strasbourgi bírósághoz fordult, hogy értelmetlen szenvedés helyett méltósággal fejezze be életét. A kormány nem tartotta megalapozottnak Karsai érveit, az ellenkérelmében azt kérte, az Emberi Jogok Európai Bírósága nyilvánítsa azt elfogadhatatlannak. A többi között arról írtak, hogy jól kiépített hospice ellátás áll a halálos betegek rendelkezésére, akik így megőrizhetik az emberi méltóságukat, a magyar társadalom gondoskodik róluk. Hozzátették, van tb-finanszírozott gyógyszer, ami 25 százalékkal növeli az élettartamot, de lehet járni fizikoterápiára is.

Álmos Péter MOK-alelnök szerint viszont a kormány beadványának írója vagy nem ismeri, vagy nem akar szembenézni a magyar egészségügy helyzetével. A kórházi fertőzések problémája egyre súlyosabb, a kormány által felsorolt életvégi döntések pedig elméleti lehetőségek, mondja az alelnök.

A Független Egészségügyi Szakszervezet alelnöke, Fördős Andrea arról beszélt, a kórházak ápolási osztályai túlterheltek, a hospice házba pedig nehéz bekerülni (elsősorban rákos betegek kapnak ilyen életvégi ellátást). Kevés a nővér, van, ahol 30 betegre 2 ápoló jut.

A betegeket fürdetni, etetni és – állapotuktól függően – pelenkázni kell, emellett látják el a szakfeladatokat. Az egyik legfájdalmasabb betegség, a felfekvés is megelőzhető lenne, ha több lenne az ápoló, világít rá az alelnök.

A MOK-alelnök szerint ma Magyarországon tabunak számít arról beszélni, hogy nem mindenki jut hozzá a méltó halálhoz.

Karsai Dániel betegségére nem létezik ismert gyógymód. Az ALS-szel küzdőknél egymás után sorvadnak el az izmok, ami végül fulladáshoz vezet. Karsai Dániellel készített interjúnkat itt olvashatják:

Karsai Dániel: „Ha már az iskolában is azt tanították, hogy itt élned, halnod kell, akkor engedjék meg, hogy ezt méltósággal megtegyem"

Karsai Dániel ügyvédnél tavaly augusztusban diagnosztizáltak ALS betegséget. A nemrég még túrázó, sportoló alkotmányjogász ma is aktív életet él, legfeljebb „két percbe telik, hogy felálljon a fotelből", és kerekesszékben megy koncertre. Azt reméli, hogy Strasbourgban, ahova azért fordult, hogy „az értelmetlen szenvedés helyett méltósággal" fejezhesse be életét, személyesen is felszólalhat majd.

Hirdetés