Itthon hvg.hu 2023. október. 27. 15:40

Szijjártó Jerevánban: Öt örmény hadifogoly hazaengedésében segített Magyarország

Tíz évvel a „baltás gyilkos" Azerbajdzsánnak történő kiadatása után állnak helyre a magyar-örmény diplomáciai kapcsolatok, Magyarország öt azerbajdzsáni örmény fogoly szabadon engedésében segített.

Az örmény apostoli egyháznak „nagyon fontos szerepe" volt az Örményország és Magyarország közötti kapcsolatok helyreállításában – jelentette ki Szijjártó Péter Jerevánban az örmény armenpress.am beszámolója szerint.

Mint mondta, látogatásával „véget vet annak az évtizednek, amikor Örményországnak és Magyarországnak nem voltak diplomáciai és más kapcsolatai". Ahogy arról beszámoltunk, Örményország és Magyarország tíz év szünet után, 2022 végén állapodott meg a diplomáciai kapcsolatok helyreállításáról.

„Az örmény külügyminiszterrel közösen döntöttünk a diplomáciai kapcsolatok helyreállításáról és olyan együttműködés kiépítéséről, amely a két nemzet és ország érdekeit szolgálja. Ez segíteni fog nekünk, mert van közös alap, a kereszténység, ugyanis mindkét ország keresztény sok évszázada. Mi, magyarok büszkén mondjuk, hogy több mint ezer éve keresztény államiságot élvezünk, aztán jövünk Örményországba, látjuk a dátumokat, és azonnal alázatosabbak leszünk. Bizony, a kereszténység, az örmény keresztény egyház nagyon fontos szerepet játszott a kapcsolataink helyreállításában" – mondta Szijjártó.

A kapcsolatok helyreállításáról szóló döntést megelőzően Magyarország azzal fejezte ki jó szándékát, hogy közvetített öt örmény hadifogoly Azerbajdzsánból történő szabadon bocsátásában – tette hozzá.

MTI / KKM

Az Örményország és Magyarország közötti diplomáciai kapcsolatokat 2012 augusztusában szakította meg Szerzs Szargszján akkori örmény elnök, miután Magyarország kiadta Azerbajdzsánnak Ramil Safarovot, azaz a „baltás gyilkost”. Az azerbajdzsáni katonatiszt azért kapta ezt a gúnynevet, mert 2004 februárjában egy, a NATO által Magyarországon szervezett kiképzésen egy baltával huszonhatszor lecsapva gyilkolt meg egy alvó örmény tisztet, Gurgen Margarjánt.

A bíróságon Safarov elismerte, hogy az Örményország és az örmények iránti gyűlölete miatt ölte meg Margarjant, tettéért életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték. A magyar kormány azonban 2012-ben Baku kérésére kiadta őt Azerbajdzsánnak. Safarovnak hazaérkezése után Alijev elnök megkegyelmezett, majd szabadon engedték és állami szinten is dicsőítették. A Ramil Safarovról és az ügyéről szóló cikkeinket ide kattintva találja.

(Nyitóképünkön Szijjártó Péter magyar és Ararat Mirzojan örmény külügyminiszter látható Jerevánban 2023. szeptember 27-én. Fotó: MTI / KKM)

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.