Apró engedményt tett a kormánypárt: bár nem lesz kötelező egy helyre összehívni a közérdekű téma iránt érdeklődőket, nem a honlapon zajló „vita” lesz az egyetlen lehetőség az Országgyűlés Törvényalkotási Bizottságának (TAB) csütörtökön elfogadott javaslata szerint.
Szeptemberben „az állam működésének további egyszerűsítésével összefüggő rendelkezésekről szóló törvényjavaslat” részeként került a képviselők elé az a módosítás, hogy „A közmeghallgatás az érintettek személyes megjelenése nélkül, honlapon való közzététel útján is megtartható.”
Ezzel kétségkívül el lehet kerülni az olyan viharos és az érintett hatóságok képviselői számára kellemetlen jeleneteket, amilyenek például Debrecenben zajlottak az akkumulátorgyár miatt, de a módosítás teljesen kiüresítené a közmeghallgatás fogalmát. Most a TAB némileg enyhíteni javasolja a korlátozást. Az érintetteket személyesen, egy helyre összehívni továbbra sem lesz kötelező, de a szöveg így változik:
„A közmeghallgatás az érintettek személyes megjelenése nélkül, lehetőség szerint a különböző helyszínen jelen lévők között, egy időben, valós idejű kommunikációt lehetővé tévő, kép és hang egyidejű továbbítására alkalmas elektronikus hírközlő eszköz útján, illetve honlapon való közzététel útján is megtartható. A közmeghallgatás időpontját megelőzően lehetőséget kell biztosítani arra, hogy az érintettek írásban is észrevételeket tehessenek és kérdéseket tehessenek fel. Az elhangzott, illetve az írásban megfogalmazott javaslatra, kérdésre a közmeghallgatáson vagy legkésőbb tizenöt napon belül választ kell adni. A hatóság a közmeghallgatás eredményessége érdekében minden alkalmas eszközt – így különösen helyi műsorszóró szolgáltatást, hirdetményi vagy közösségi felületeket – is igénybe vehet.”
Erről a jövő szerdán szavaz az Országgyűlés.
Ugyanez a törvényjavaslat tiltja meg a közszférában a szakszervezeti tagdíjak munkáltató általi automatikus levonását, illetve szünteti meg kevés kivételtől eltekintve a kötelező munkavédelmi oktatást.
A szakszervezetek mindkét változtatás ellen tiltakoztak, de a TAB-ban ezek törlésére senki nyújtott be módosító indítványt. Az ellenzéki tagok sem, bár megtehették volna, annak ellenére, hogy erre vonatkozó korábbi indítványaikat már az igazságügyi bizottság kormánypárti többsége kiszórta, és nem továbbította a TAB-nak. Ezért ez utóbbi főbizottság e témákról nem döntött. Vagyis ez a két javaslat az Igazságügyi Minisztérium javaslatának megfelelően minden bizonnyal belekerül a végleges törvénybe.