Itthon hvg.hu 2023. augusztus. 20. 20:07

Antony Blinken a demokrácia és a jogállamiság melletti elköteleződésre emlékeztetett a magyar államalapítás ünnepe alkalmából

Az amerikai külügyminiszter figyelmeztető szándéka a protokolláris finomságok keretein belül is jól érzékelhetők.

Az Amerikai Egyesült Államok nevében kívánt boldog Szent István-napot Magyarországnak Antony Blinken amerikai külügyminiszter – osztotta meg a tárcavezető levelét az USA budapesti nagykövetsége.

Blinken ezt követően hangsúlyozta, hogy a magyar és az amerikai nép egységes a demokratikus értékek, a jogállamiság, a közös biztonság és a prosperitás iránti elköteleződésében. Ezen az alapon képzeli el Washington a további együttműködést a két ország között és kíván szembenézni a közös kihívásokkal.

Nem kell túl nagy fantáziával rendelkezni ahhoz, hogy az ember a protokolláris finomságok ellenére kiérezze a külügyminiszter köszöntőjéből a figyelmeztetést. Már csak azért sem, mert a hónap legelején már történt egy erős csörte a két ország között, amikor az USA korlátozta a Magyarországról érkezők vízummentességét. Washington ekkor azzal érvelt, hogy az Orbán-kormány 2011 és 2020 között több százezer útlevelet adott ki az egyszerűsített honosítási program részeként anélkül, hogy szigorú személyazonosság-ellenőrzési mechanizmusok lennének érvényben.

 

Berágott az USA Magyarországra: szigorítják a vízummentességet

Bűnözők és csalók is érvényes magyar útlevelet szerezhetnek az egyszerűsített honosítási program miatt az amerikai nagykövetség érvelése szerint. A Belügyminisztérium reagált és "Joe Biden bosszúját" emlegette.

Erre a Belügyminisztérium pedig azzal kontrázott, hogy Joe Biden bosszút akar állni a magyar kormányon.
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.