Csakhogy előbb meg kellene oldani egy, a kilencvenes évek óta húzódó problémát a műemléki épületekben.
Bár a 2021-es lakástörvény-módosítás után Budapest I. kerületének 1400 önkormányzati tulajdonú lakásából 1100 megvásárolhatóvá vált, egyelőre egy sem kelt el belőlük.
A Népszava szerint eddig mindössze négy lakás esetében küldték ki a forgalmi értékre és a vételárra vonatkozó ajánlatot a bérlőknek, és a négyből csak kettő esetben fogadták el ezt a bérlők. A szóban forgó ingatlanokról az önkormányzat elárulta, hogy 43 és 140 négyzetméter közötti alapterületűek, és a szakértő által megállapított forgalmi értékük négyzetméterenként 800 ezer és 1 millió forint között van.
Az érintett bérlők a budavári lakásokat a Fidesz által áttolt módosításnak köszönhetően 59 és 89 százalékos kedvezménnyel vehetnék meg. A kedvezmény mértékét az befolyásolja, hogy milyen régóta bérlők, illetve hogy a vételárat egy összegben teszik le vagy részletfizetést kérnek.
Eddig összesen 732 vételi kérelem érkezett az I. kerületi önkormányzathoz, de az ügyek többsége elég lassan halad.
A Népszava szerint ennek elsősorban az az oka, hogy a bérlakások csak társasházi ingatlanokként adhatóak el, viszont a budavári műemléképületeknek a társasházzá alakítása az 1990-es években lezajlott vagyonátadás óta nem történt meg.
Ez a probléma jelenleg 109 épületet érint, de a kerület szerint „zajlanak az ehhez szükséges folyamatok”. Tavaly októberig 38 épületre adtak ki megrendelést a műszaki felmérésre és a dokumentáció elkészítésére. A felmérés azóta befejeződött, most folyik a műszaki dokumentáció összeállítása és megkezdődött a társasházi alapító okiratok tervezetének elkészítése, illetve zajlik a leendő tulajdonostársakkal való egyeztetés. Ha mindezeken túl vannak, akkor már „csak" a testületi jóváhagyás és földhivatali bejegyzés lesz hátra.
Egyelőre 13 épület alapító okiratát fogadta el a budavári testület és 3 esetben történt meg a társasházbejegyzés.
A fennmaradó 71 ház műszaki dokumentációjának elkészítésére az önkormányzat új közbeszerzési eljárást folytatott le. Ennek eredményéről most csütörtökön zárt ülésen tárgyaltak, de még nincs döntés.
A V. Naszályi Márta ellenzéki polgármester által vezetett I. kerületnek a jogszabály szerint a bérlő által benyújtott vételi igénytől számított hat hónapon belül kell kiküldenie az árajánlatot, de az önkormányzat láthatóan nem siet.
Ha a kerülteti vezetés túlfutna ezen a határidőn, akkor az árat az állam szabhatná meg, de az önkormányzatnak nincs tudomása olyan esetről, amikor a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vagy a fővárosi kormányhivatal teljesítette volna a lakók kérésére az ingatlanok értékének a megállapítását.
"Rablóprivatizáció" - felvásárlási hullámot is hozhat az új lakástörvény
Ha az Országgyűlés elfogadja, jelentős kedvezménnyel juthatnak lakáshoz azok, akik most önkormányzati bérlakásban laknak, függetlenül attól, hogy egy penészes, nyirkos ingatlanról van-e szó, vagy egy műemlékről a Budai Várban.