Itthon hvg.hu 2023. június. 09. 21:32

A magyar miniszterelnök nagyszabású diplomáciai csúcstalálkozón vett részt Türkmenisztánban – fotók

Elkezdenek magyar tanítani Türkmenisztánban.

Orbán Viktor „jó szándékkal” érkezett" a türkmenisztáni Asgabatba, terv szerint azért, hogy "kiszélesítse és elmélyítse” a két ország közötti együttműködést – derül ki az MTI-nek eljuttatott miniszterelnöki sajtóanyagból.

„Szükségünk van arra, hogy Közép-Ázsiából energia érkezzen Európába, és ehhez új forrásokra, új útvonalakra, új infrastruktúrára van szükség” – jelentette ki a magyar miniszterelnök, majd (viccesen?) megjegyezte, hogy "a mi energiaellátásunk diverzifikálásához önök jelentősen hozzá tudnak járulni". A miniszterelnök ugyanakkor elismerte: ez nem lesz egyszerű.

MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Fischer Zoltán

Orbán elmondta amit ilyenkor el szokott, miszerint a Türkmenisztán és Magyarország közötti kapcsolatok kiszámíthatók, megbízhatók és a kölcsönös tiszteleten – tehát nem értékközösségen, a magyar diplomácia abban nemigen hisz – alapulnak.

A miniszterelnök nem egyedül utazott a közép-ázsiai diktatúrába, a magyar delegáció tagja Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, Csák János kulturális és innovációs miniszter, Lantos Csaba energiaügyi miniszter és Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter is.

MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Fischer Zoltán

Csütörtök este Orbán munkavacsorán vett részt Gurbanguly Berdimuhamedow nem-is-olyan-ex-diktátorral, a Türkmén Nemzeti Tanács (a törvényhozás felső háza) elnökével. Gurbanguly Berdimuhamedow 16 éven keresztül vezette az országot, jelenleg a tavalyi elnökválasztást a szavazatok 73 százalékkal megnyerő fia az elnök, Orbán vele is találkozott.

Gurbanguly Berdimuhamedow rappel:

Serdar Berdimuhamedow türkmén elnök-diktátor és Orbán Viktor plenáris tárgyalását Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke tájékoztatása szerint együttműködési megállapodások aláírása és közös sajtónyilatkozat követett.

A miniszterelnök nyilatkozatában kiemelte, most egy olyan országban lehet, amely „Magyarországhoz hasonlóan békepárti” – mondjuk ki: a béketábor része –, és amely „erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy ez a konfliktus minél hamarabb rendeződjön, és visszatérjen a béke a nemzetközi diplomáciába”.

Gurbanguly Berdimuhamedow súlyt emel:

Orbán Viktor kitért rá: a mostani helyzet felforgatta a hagyományos gazdasági kapcsolatokat is, és az is lehet, hogy még egy új világgazdasági korszakot is megnyit. Ezek a változások pedig "a mi nézőpontunkból, az európai nézőpontból felértékelték a közép-ázsiai térség szerepét".

Szerinte a klasszikus, kelet-nyugati szállítási és ellátási útvonalak megszakadtak, ezért "új útvonalakat és új partnereket kell keresnünk". Orbán elmondta, jó esély van arra, hogy ez a térség legyen a híd Kelet és Nyugat között.

 

MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Fischer Zoltán

Közölte: "ösztönözzük az Európai Unió intézményeit, sürgetjük őket", hogy az EU léptesse hatályba a 25 évvel ezelőtt aláírt partnerségi és együttműködési megállapodást Türkmenisztánnal. Egy ilyen nehéz helyzetben, amikor az orosz energiaforrásokról levágja magát Európa, a miniszterelnök szerint nem engedhető meg, hogy ne legyen aláírva egy olyan partnerségi megállapodás, amely fontos gazdasági érdekkel bír Európa számára.

Kitért arra is, hogy a tervek szerint megindítják a magyar nyelv tanítását Türkmenisztánban, és „azt is szeretnénk, ha a két ország között a történelmi rokonságnak megfelelő erősségű és mélységű politikai és gazdasági kapcsolatok jönnének létre”.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.