Az összeget az állami vagyon felügyeletéért felelős miniszter állapítja meg, az egészségügyi törvény alapján.
Lényegében egy kétszobás, erkélyes zuglói lakás árát kínálja kártérítésként a kormány az egyik meddőségi magánklinikának, melyet tavaly törvénymódosítással lehetetlenített el.
A kormány hivatalos oldalán nemrég jelent meg a társadalmi vitára benyújtott tervezetek között az a rendelet, mely a Humán Reprodukciós Intézet Kft. (más néven Versys klinika) részére járó álla mi kártalanítás mértékét állapítja meg.
Ez alapján Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter
összesen 59 516 000 forintot ajánlana,
mert bezáratta az évi több száz lombikkezelést végző budapesti intézetet.
Nem menekültek
Mint azt megírtuk, a kormány 2019 után fokozatosan vette át az irányítást a lombikszektorban. Első lépésként 2019-ben hat, addig magánkézben lévő intézményt vontak állami irányítás alá, majd tavaly nyáron az Országgyűlés elfogadta azt a rendeletet is, mely kimondja: 2022. július 1-étől kizárólag állami meddőségi klinikákon kezelhetők az erre jogosult nők.
Az, hogy erre miért volt szükség, azóta sem derült ki, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter finanszírozási visszaélésekre mutogatott.
Az állami bevásárlás után még megmaradt három magánklinika közül a Róbert Károly Meddőségi Centrumot végül átvette az állam, de a Reprosys Termékenységi Központ és a Versys Clinics hasonló ajánlatát elutasították, ezért tavaly mindkettő működési engedélye hatályát vesztette, többé nem végezhetnek meddőségi kezeléseket.
Hatvanmillió
Azt már az egészségügyi törvény módosítása mondta, hogy a bezárt klinikáknak állami kártérítést kell kapniuk. Ennek mértéke megegyezik a működési engedélyük elvesztését megelőző öt üzleti év – az állami átvétellel érintett – gazdasági tevékenységéből származó, mérleg szerinti eredménye átlagának összegével.
A kártalanítás mértékét az állami vagyon felügyeletéért felelős miniszter állapítja meg. A Versys esetében ez most történt meg, Nagy Márton tárcavezető így állapította meg a kártérítést közel 60 millió forintban. Kérdés persze, hogy ez az összeg mennyire van arányban egy működő klinika bezárásával.
Arról nincs hír, hogy a másik érintett klinika, a Reprosys Termékenységi Központ kapna-e bármilyen kártérítést. Vesztergom Dóra, a Humánreprodukciós Igazgatóság vezetője a hvg360-nak adott interjúban úgy fogalmazott, hogy a megszűnt magánintézeteket egyébként gyakorlatilag teljes egészében átvette az állam, „a Reprosys orvosait, szakdolgozóit is tovább foglalkoztatták és az embriók tárolása is megoldott”.
Ezenkívül már beterjesztették a kormánynak a meddőségi ellátás átalakításához szükséges javaslataikat is, ezek között szerepel a petesejt-donáció és az embriók genetikai vizsgálatának rendezése is. Az ingyenességhez és a 45 éves korhatárhoz viszont nem nyúlnak.
Vesztergom Dóra: A meddőségi intézetek központosításával az állam hatalmas felelősséget is magára vett
Gyökeres változásokat javasol a meddőségi ellátásban a tavaly létrejött Humánreprodukciós Igazgatóság. Vezetője, Vesztergom Dóra a hvg360-nak adott interjújában elmondta: a kormánynak elküldött javaslataik között szerepel a petesejt-donáció és az embriók genetikai vizsgálatának rendezése is. Az ingyenességhez és a 45 éves korhatárhoz viszont nem nyúlnak. Az egyház számára problémás bioetikai kérdéseket azonban az államnak kell rendeznie.