Ennek az az oka, hogy az emberek többsége szerint tényleg bűnös volt a hazai szélsőjobb ikonikus alakja.
A magyarok többsége – a megkérdezettek bő háromnegyede – hallotta, hogy Novák Katalin köztársasági elnök a pápalátogatásra hivatkozva kegyelmet adott a terrorizmus miatt elítélt Budaházy Györgynek és társainak – derül ki a Publicus Intézet friss kutatásából.
Kétharmados többségben vannak azok, akik ismerték a hírt, de nem helyeslik Novák döntését.
A Népszavában ismertetett eredmények szerint még a kormánypárti szavazókat is megosztotta, kevesebb mint felük (41%) helyeselte a hazai szélsőjobb ikonikus alakjának szabadon engedését. A bizonytalanok között alig 8 százalék, az ellenzéki szimpatizánsok között pedig pusztán 5 százalék tartotta elfogadhatónak azt, hogy Novák ebben az esetben kegyelmet gyakorolt.
A terrorizmus vádja túlzás volt, de a kegyelem Budaházyék elkövetett bűneit is zárójelbe teszi
Politikai gesztus vagy egy ügyészségi „baki" revíziója? Államfői kegyelem még nem váltott ki olyan heves indulatokat, mint a terrorizmusváddal elítélt Budaházy Györgynek Novák Katalin által kiállított menlevél.
A felmérésből az is kiderül, hogy az embereknek azzal nincs feltétlenül baja, ha a köztársasági elnök kegyelmet ad, 54 százalék szerint normális, hogy a törvény ezt lehetővé teszi.
Budaházy esetében az elnöki kegyelem nagyobb elutasítása arra vezethető vissza, hogy a megkérdezettek fele úgy gondolta, hogy őt jogosan ítélték el. Csak a megkérdezettek ötöde vélte úgy, hogy Budaházy politikai okokból került rács mögé. Ez a vélekedés leginkább a Fidesz-KDNP szavazóira volt jellemző. Érdekes, hogy a Publicus szerint
minél magasabb iskolai végzettséggel rendelkeztek a válaszadók, annál kevésbé hittek benne, hogy a politika szerepet játszott a terrorista lecsukásában.
Kiengedte a Fidesz a börtönből Budaházyt, ezzel potenciális riválist is kreált Toroczkainak
Azzal, hogy Budaházy György kegyelmet kapott, a hosszú éveken át róla kialakult kép egy csapásra megváltozott: már nem ő a vesztes, aki börtönben tölti el azt az időt, amit egykori barátai politikai karrier építésére használnak. Most győztest csinált belőle a Fidesz.