A házelnök azt ígérte, hogy a svéd kérvény ratifikálásában nem Magyarország lesz az utolsó.
A finn csatlakozás magyar parlamenti ratifikálására március 27-én sor kerül, Svédországé pedig a közeljövőben megvalósul, de nem Magyarország lesz az utolsó a sorban – közölte Kövér László, az Országgyűlés elnöke, miközben Izalndon folytatott tárgyalást a magyar–izlandi kapcsolatokról.
Csak a finnek NATO-csatlakozásáról szavaz a parlament március 27-én
Alig 24 órája még az volt a hivatalos álláspont, hogy március 31-én együtt szavaznak a svéd és a finn csatlakozásról, ez változott most: a finnekét előrehozták, a svédekét - amit a török elnök nagyon nem támogat - a bizonytalan jövőbe halasztották.
Kövér, aki kollégája, Birgir Ármannsson meghívására utazott hivatalos látogatásra Reykjavíkba, Szilágyi Zoltánnak, az Országgyűlés sajtófőnökének beszámolója szerint úgy fogalmazott: a magyar kormány támogatja a ratifikációt, és azt erkölcsi kötelességének tartja, hiszen a svéd és a finn emberek is Magyarország csatlakozása mellé álltak azokban a történelmi időkben, amikor ez Magyarországnak létfontosságú volt.
Megjegyezte ugyanakkor, hogy „kénytelenek voltunk konzultációkat folytatni a két ország házelnökével, külügyminiszterével és parlamenti képviselőivel arról, hogy szövetségesként tekintenek-e Magyarországra, mert az elmúlt évek politikai nyilatkozatai méltatlanul ellenséges és a magyarországi valóságot nem tükröző tartalmúak voltak”.
Magyarország hónapok óta halogatja a két északi ország NATO-csatlakozási kérelmének ratifikálását, pedig már többször konkrét ígéretet tett rá.
Nagy Iván László: Magyar Borat menni Észak
Szilágyi Zoltán tájékoztatása szerint Kövér és Ármannsson megbeszélésének témái között szerepelt még az orosz–ukrán háború, az Európa Tanács 4. reykjavíki csúcstalálkozója, Európa biztonsági helyzete, a Magyarországot és Izlandot egyaránt sújtó infláció, a klímaváltozás és az illegális migráció okozta közös kihívások.
Az orosz–ukrán háborúról szólva Kövér azt mondta: Magyarország a háború kitörésének pillanatától hangoztatta, hogy Ukrajna agresszió áldozata, és elismeri Ukrajna jogát a nemzeti szuverenitáshoz. Magyarország azon az állásponton van, hogy ezt a háborút minél hamarabb be kell fejezni, először a tűzszünetet kell elérni, azután igazságos békét kell teremteni a nemzetközi közösségek hathatós támogatásával.
Ármannsson arról tájékoztatta partnerét, hogy Izlandon minden politikai párt támogatja Ukrajnát, a szigetország több mint kétezer ukrán menekültet fogadott be, és pénzügyi segítséget is nyújt a háború sújtotta országnak.
"Annyira Orbán sem hülye, hogy egyedül álljon a svéd NATO-csatlakozás útjába"
Orbán Viktor rossz úton halad, ha az Európai Uniót akarja zsarolni Svédország NATO-tagságának hátráltatásával - állítja Adrian Hyde-Price brit politikaprofesszor, a Göteborgi Egyetem nemzetközi- és biztonságpolitikai szakértője. A szakember szerint a svédek júliusra rendezik a vitáikat Törökországgal, annyira pedig Orbán Viktort sem tartja hülyének, hogy ezután is akadékoskodjon.