Itthon hvg.hu 2023. március. 08. 18:24

Hende öt-hat hetet mondott, valójában nincs akadálya, hogy a parlament másfél héten belül elfogadja a svéd-finn NATO-csatlakozást

Finnországban tárgyalt a magyar „vitarendező” delegáció, Hende Csaba pedig némi önellentmondásba keveredett.

Nem tudom megmondani, mikor és milyen döntés fog születni. Általában öt-hat hétig tart, amíg egy javaslat végigmegy a parlamenti döntéshozatali mechanizmuson

– ezt mondta Hende Csaba Finnországban, miután Helsinkiben tárgyalt Finnország NATO-csatlakozásáról és a jogállamiságról. Hende a magyar „vitarendező” delegáció élén utazott el először Svédországba, majd Finnországba, mielőtt a magyar Országgyűlés megszavazná a két ország NATO-csatlakozását.

Hende öt-hat hetes országgyűlési átfutást ígérő kijelentése azonban erősen megkérdőjelezhető: a finn és svéd NATO-csatlakozás általános országgyűlési vitája már március elsején lezajlott, a svédek és finnek csatlakozásáról szóló törvényjavaslatokat pedig a Honvédelmi és Rendészeti Bizottság és a Külügyi Bizottság is részletesen megvitatta. Egyik bizottság sem nyújtott be egyik törvényjavaslathoz sem módosítót, sőt: megállapították, hogy a törvényjavaslatok megfelelnek a házszabályi követelményeknek.

Vagyis papíron semmi akadálya nem lenne annak, hogy a március huszadikával kezdődő héten a magyar Országgyűlés is ratifikálja Svédország és Finnország csatlakozását a NATO-hoz.

A magyar delegáció finnországi látogatásáról itt írtunk bővebben:

Hende Csaba képtelen volt Helsinkiben válaszolni arra, hogy látogatásuknak mi köze a NATO-szavazáshoz

A magyar „vitarendező" delegáció vezetője vitába szállt a finn újságírókkal. Szerda délelőtt Finnországban folytatta látogatását az a magyar „vitarendező" delegáció, mely Hende Csaba vezetésével Stockholmban és Helsinkiben vizsgálja a kétoldalú kapcsolatokat, a NATO-csatlakozást és a jogállamiságot - hogy pontosan mit, azt tulajdonképpen még mindig nem derült ki.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.