Kikérték az adatokat azoknak a szűrőbuszoknak a működéséről, amelyekkel országos mammográfiás és egyéb egészségügyi szűrést indított a kistelepüléseken a kormányzat, összesen több mint 18 milliárdból.
Noha már korábban is lehetett tudni, hogy a mammográfiás szűrőbuszok ügye nem lett sikertörténet, most az is kiderült, hogy az eredetileg 1,7 milliárd forintért beszerzett buszokkal mennyi vizsgálatot végeztek el – írja a Facebook-oldalán Hadházy Ákos ellenzéki parlamenti képviselő.
Hadházy emlékeztet, hogy Müller Cecília országos tiszti főorvos korábban “néhány száz” a buszokban elvégzett vizsgálatról számolt be, de most egy állampolgári adatkérés nyomán azt írja:
2021-ben és 2022-ben konkrétan nulla (zéró, azaz 0) emlőszűrést végeztek.
A képviselő szerint időközben az is eldőlt, hogy kiszerelik az összesen tíz buszból a szűrésre szolgáló röntgenkészülékeket – a mellrákszűrésre ugyanis alkalmatlannak bizonyultak a járművek –, de a készülékek közül eddig csupán egy került be egy kórházba, kettő áthelyezése folyamatban van, a többi héttel viszont még nem tudni, mi lesz.
Hadházy: Óbudai BKV-telepen tárolják az 1,75 milliárd forintért vásárolt mammográfiás szűrőbuszokat
Hadházy Ákos úgy értesült, hogy a buszok műszakilag alkalmatlanok arra, amire kitalálták őket.
Hadházy arról is ír, hogy az adatok alapján a váci és a szobi járásban összesen 35 embert szűrtek le vérnyomásra a másik tíz általános szűrőbusz segítségével, noha 2018-ban pont ezekben a járásokban jelentették be a nagy emlő- és egyéb egészségügyi szűrőprogramot.
A kormányzati szándék az volt, hogy minden 5000 fő alatti települést felkeressenek a szűrőbuszok, a programra ennek érdekében a buszok beszerzésén kívül további milliárdokat is költöttek, így 17 milliárd forintot a szakszemélyzet kiképzésére.