Itthon hvg.hu 2023. január. 09. 15:17

A DK törvényt módosítana, a Momentum levelet ír, hogy visszakerüljenek az alapítványi egyetemek az Erasmus-programba

Abban minden, a témában megszólaló ellenzéki egyetért, hogy a fideszes minisztereknek semmi keresnivalójuk nincs az egyetemi kuratóriumokban.

Nem kaphatnak friss támogatásokat az Európai Unió által finanszírozott Erasmus+ együttműködési és oktatási csereprogramból és a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból azok a magyarországi oktatási intézmények, amelyek közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működnek, vagy amelyeket ilyen alapítványok tartanak fenn – írtuk meg mi is a Népszava értesülése alapján.

A Momentum politikusai nem értenek egyet a döntéssel. Cseh Katalin, a párt európai parlamenti képviselője a Facebook-oldalán azt írta: ez az intézkedés annak ellenére sincs rendben, „hogy az egyetemek fideszesítését kezdetektől botrányosnak és elfogadhatatlannak tartom – ugyanis ez a korrupció egyik legbiztosabb eszköze. Szijjártó Péter külügyminiszter például havi bruttó 1,5 millió forintért tagja a győri egyetemet fenntartó vagyonkezelő alapítványnak. A fideszes politikusokkal feltöltött közalapítványok gazdálkodása biztosan nem a magyar diákok érdekeit szolgálja.”

Cseh szerint rengeteg módszer lenne a Fidesz-kormány korruptságának szankcionálására – ilyen lenne például a jogállamisági mechanizmus –, a magyar diákok külföldi tanulásának akadályozását azonban nem tartja megfelelő eszköznek, „mert nem azoknak rossz, akik ellen irányul”.

Cseh és a Momentum másik EP-képviselője, Donáth Anna levelet írt az Európai Bizottság illetékeseinek, amelyben „arra kérjük őket hogy a megfelelő eszközöket találják meg a jogállamisági követelmények és az intézményi függetlenség betartására – anélkül, hogy a magyar egyetemisták legyenek ennek a vesztesei”.

A Demokratikus Koalíció törvényjavaslatot nyújt be azért, hogy a magyar egyetemek visszakerülhessenek az Erasmus+-ba. Ez megtiltaná, hogy „az alapítványi irányítású egyetemek kuratóriumaiban állami vezetők és hivatalban lévő képviselők kaphassanak helyet, ezzel pedig elhárul az az összeférhetetlenség, ami miatt most 21 magyar egyetemet zártak ki az Erasmus programból” – közölte Arató Gergely, a párt frakcióvezető-helyettese hétfő délelőtti sajtótájékoztatóján.

A Jobbik részéről Brenner Koloman szólalt meg. „Ameddig fideszes alapítványi fenntartású a magyar egyetemi világ 80 százaléka, addig ezek az intézmények nem kaphatnak az EU Erasmus-ösztöndíjaiból, illetve a Horizont kutatási támogatásokból sem. Ez nagyon komoly hátrány mind az egyetemisták, mind az oktatók szempontjából, illetve a kutatói együttműködést is hátráltatja” – írta a Facebook-oldalán a politikus. Hozzátette: „felszólítjuk tehát a fideszes kormányt, hogy azonnal kezdje meg az alapítványi fenntartású intézményekkel a tárgyalásokat arról, hogy minél előbb – különösen a nagy tudományegyetemek – visszakerüljenek állami fenntartásba, ahogy az a kontinentális Európában mindenhol szokásos”. Brenner szerint semmi keresnivalójuk a fideszes minisztereknek és a párthoz köthető személyeknek az egyetemek kuratóriumaiban.

Az LMP közleményben kifogásolta, hogy az Orbán-kormány sok tízezer magyar diákot foszt meg attól a lehetőségtől, hogy részt vegyen az Erasmus+ külföldi csereprogramjaiban. Mint írták, a Fidesz másokkal nem, csupán önmagával egyeztetett, amikor önmaga képére formálta a hazai egyetemi rendszert. Most ezért nem kaphatnak a fideszes irányítás alatt álló alapítványi egyetemek támogatásokat az Európai Unió által finanszírozott Erasmus+ együttműködési és oktatási csereprogramból, valamint a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból sem.

Felfüggesztette az Erasmus+ programot az Európai Bizottság a magyar alapítványi egyetemeken

Az intézményeknek azért ment neki az EU, mert a működési modelljük nem garancia arra, hogy átláthatóan is kezelik az uniótól kapott forrásokat. Nem kaphatnak friss támogatásokat az Európai Unió által finanszírozott Erasmus+ együttműködési és oktatási csereprogramból és a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból azok a magyarországi oktatási intézmények, amik közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működnek, vagy amiket ilyen alapítványok tartanak fenn - írja a .

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.