Erasmus-ügy: törvénybe foglalta a kormány, hogy a miniszterek nem ülhetnek be az egyetemi kuratóriumokba
Csak jöjjenek már azok az uniós pénzek.
Csak jöjjenek már azok az uniós pénzek.
Tavaly még 10 ezer hallgató tanult külföldön az EU finanszírozta programban, amely azonban a modellt váltott intézmények hallgatói számára már nem érhető el.
A 21 érintett hazai egyetem közül 18-nak júliusban lejár a szerződése, Hankó Balázs innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár szerint Brüsszel az időhúzásra játszik.
Az Erasmus elvesztése mellett a felsőoktatási rendszer merevsége és a megbecsültség hiánya is nehezíti a doktoranduszok helyzetét, ez pedig a tudományos életre is rányomja a bélyegét.
Közben azért elindítják a saját nemzetközi mobilitási programjukat, amiben csak az Erasmusból kizárt magyar egyetemek vehetnek részt, de azt állítják, hogy ez nem Erasmus-pótlék program lesz.
Ezzel Gwendoline Delbos-Corfield szerint az Európai Unió jelezhetné, hogy a magyar emberek mellett áll.
A modellváltás ennyi idő alatt még nincs hatással az egyetemek helyezésére a világrangsorokban, ám ha az Erasmus-ügyet nem sikerül hamar rendezni, az pár éven belül látványos romlást hozhat.
Hahn egyértelművé tette azt is, hogy már az őszi Erasmus+-programban is veszélyben van a magyar diákok részvétele.
Szerdán kormányülés is volt, erről is beszélhet Gulyás Gergely és Szentkirályi Alexandra.
A miniszter szerint az Európai Bizottság számára nem jelent problémát, ha a kidolgozottság érdekében kicsit később küldik el az elvárt törvényjavaslatokat.
A fideszes politikus szerint azért fordultak el a fiatalok az uniótól, mert „Brüsszel” felfüggesztette az Erasmus-program finanszírozását.
Azt írták, a modellváltáson átesett egyetemek rektorainak nem az Európai Bizottságnál, hanem a kormánynál kellene tiltakozniuk.