A 21 érintett hazai egyetem közül 18-nak júliusban lejár a szerződése, Hankó Balázs innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár szerint Brüsszel az időhúzásra játszik.
November óta nem történt érdemi előrelépés az Erasmus-ösztöndíjakat illetően, Hankó Balázs innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár szerint novemberben elküldött levelükre azóta nem érkezett válasz – erről az államtitkár a Mandinernek adott interjújában beszélt. Hankó szerint Brüsszel az időhúzásra játszik, a hazai Pannonia és Hu-rizon programok pedig az Erasmus pótlására indultak el.
Az államtitkár azt is elmondta, hogy a magyar kormánynak van lehetősége beavatkoznia az Erasmus-programból kizárt magyar egyetemek által az Európai Bizottság határozata ellen indított perbe, és ezt a kormány már meg is tette.
Mint arról korábban beszámoltunk, az Erasmus-programban részt vevő 21 hazai egyetemből 18-nak lejár a szerződése. Ha nem sikerül új szerződést kötni, azzal a hallgatók és a kutatók is bukhatják az EU-s pénzeket. Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter még januárban ismerte el, hogy elakadtak a tárgyalások az Erasmus-pénzekkel kapcsolatban.
Hankó mostani interjújában azt is elismerte, hogy a felsőoktatási dolgozók bérkövetelése jogos, de időt kért arra, hogy a megfelelő javaslattal elő tudjanak állni. A BME anyagi nehézségeivel kapcsolatban azt mondta, hogy nem lesznek elbocsátások. A Műegyetem gondjairól nemrég itt írtunk részletesen:
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.