Tavaly még 10 ezer hallgató tanult külföldön az EU finanszírozta programban, amely azonban a modellt váltott intézmények hallgatói számára már nem érhető el.
Jelentősen alulmúlja a kormányzati várakozásokat az Erasmus+ program helyettesítésére létrehozott Pannónia Ösztöndíjprogram népszerűsége – írja a Népszava.
A Pannónia programot kezelő Tempus Közalapítvány a lap megkeresésére azt közölte, hogy annak keretében idén augusztusban több mint 200, szeptemberben pedig több mint 500 magyar egyetemi hallgató ment külföldi felsőoktatási intézménybe tanulni. Ezek a számok jóval alacsonyabbak annál, amire a kormány számított, Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter – akkor még felsőoktatási államtitkárként – tavaly év végén erre az évre 8 ezer fő részvételét várta.
Hankó Balázs az Erasmus-ügyről: Az EU-nak a kormánnyal van vitája, de a gyerekeket zsarolja
Összehasonlításképpen: az Erasmus+ programban 2023-ban nagyjából 10 ezer magyar hallgató vett részt, azok számára azonban, akik modellt váltott egyetemen tanulnak, ez a lehetőség már nem érhető el. Az EU Tanácsa 2022-ben határozott úgy, hogy a Magyarországon tapasztalható rendszerszintű korrupció miatt megfosztja a közérdekű alapítványok által fenntartott egyetemeket az európai finanszírozástól mindaddig, amíg a magyar kormány nem orvosolja az azonosított problémákat. Az érintett 21 magyar felsőoktatási intézmény 2022. december 15-e óta nem vehet részt sem az EU által finanszírozott Horizont Európa kutatás-fejlesztési programban, sem az Erasmus+ oktatási csereprogramban.
A lap szerette volna megtudni a közalapítványtól, hogy a korábbi modellben működő intézmények hallgatói közül hányan tanulhatnak külföldön Erasmusszal, de erre a kérdésre nem küldtek választ.