Itthon Lengyel Tibor 2022. december. 22. 13:44

Baranyi Krisztina az Alkotmánybíróságon próbálja megmenteni a Fudan-népszavazást

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Az utolsó esélyt megragadva, az Alkotmánybíróságon támadja meg Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester a bírósági döntést, ami most akadályozza a Fudan-beruházás elleni helyi népszavazást. Január végére eldől, lehet-e referendum. Orbán Viktor szerint az egyetem ügye “napirenden van”.

Fudan helyett Diákváros
Friss cikkek a témában

Vitatja a bíróság érvelését Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester, ezért az utolsó jogi lehetőséget is kihasználva az Alkotmánybírósághoz nyújt be alkotmányjogi panaszt. Vagyis megtámadja a Fővárosi Törvényszék döntését, amely ellehetetleníti a kormány által tervezett Fudan Egyetemet blokkolni kívánó helyi népszavazást.

Elkaszálta a bíróság Baranyi Krisztina előzőleg jóváhagyott népszavazási kérdését a Fudan-ügyben

Megváltoztatta a választási bizottság jóváhagyó döntését és megtagadta a Fővárosi Törvényszék a Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester által a Fudan-ügyben kezdeményezett helyi népszavazás kérdésének hitelesítését. Az utolsó szót az Alkotmánybíróság mondhatja ki az ügyben.

A hvg.hu írta meg – és ebből tudta meg Baranyi is –, hogy a Fővárosi Törvényszék három magánszemély felülvizsgálati kérelmét vizsgálva döntött a főváros IX. kerületébe tervezett Fudan-beruházást érintő népszavazási kezdeményezésről. A törvényszék úgy találta, hogy az előzőleg a helyi választási bizottság által

már jóváhagyott népszavazási kérdés mégsem eléggé egyértelmű, így a bíróság megváltoztatta a döntést, és megtagadta a referendum kérdésének hitelesítését.

Az elkaszált kérdés arra irányul, hogy önkormányzati terület ne kerüljön se az állam, se az egyelőre még nem is létező Fudan Egyetem fenntartására létrehozott Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány tulajdonába vagy használatába. A Baranyi és a helyi képviselők által benyújtott kérdés így hangzott:

  • Egyetért azzal, hogy Budapest Főváros IX. Kerület Ferencváros Önkormányzata a 2021. évi LXXXI. Tv. (Fudan tv.) 3. §-ában meghatározott cél megvalósulásához az Önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanokat se tulajdonba, se használatba ne adja át a Magyar Államnak, illetve a Fudan Hungary Egyetemért Alapítványnak?

Ezt a kérdést hagyta jóvá a helyi választási bizottság, de ezt felülbírálta a bíróság, mondván: a kérdés nem felel meg a megkövetelt egyértelműségi feltételeknek, mert “az átlagos tájékozottságú választópolgár a kérdés alapos szövegértelmezésével sem juthat egyértelmű következtetésre sem annak tartalmát, sem pedig az általa adott válasz lehetséges következményeit illetően sem".

A döntésre a kezdeményező Baranyi Krisztina a Facebookon reagált, és azt írta: az Alkotmánybíróságon támadják meg a döntést, bár ez nem lesz könnyű, mivel “nyolc napunk van alkotmányjogi panasszal élni, aminek az elkészítése karácsony közben azért nehezebb”. Baranyi vitatja a törvényszék fenti érvelését, és azt kérdezi: Honnan tudja a T. Bíróság, hogy mire képes 'az átlagos tájékozottságú' választópolgár?” A hvg.hu-nak pedig azt is mondta:

Akárhogy mahinál, kavar, manipulál a Fidesz gépezete, a Diákváros tervezett helyén nem lesz kínai kémegyetem. Remélem máshol se, de itt biztosan nem.

Az alkotmányjogi panasznak amúgy meg kell érkeznie a még év vége előtt az Ab-hoz, majd annak 30 napja van a döntésre, így január végére derül ki, lehet-e referendumot tartani. Ha lesz végül jogerősen jóváhagyott kérdés, akkor az alapján a kerületi képviselő-testületnek ki kell tűznie a referendumot és az időpontját.

A Fudan Egyetem beruházásának Baranyi azért próbálja helyi népszavazással útját állni, mert az Alkotmánybíróság májusban elkaszálta az ezt célzó országos referendumot, a fővárosi népszavazás mögül pedig kihátrált a Demokratikus Koalíció és a budapesti városvezetés is. Ezek után egy lehetőség maradt: a helyi referendum.

Fudan-népszavazás: az országos elbukott, a fővárosi mögül kihátráltak, kerületi még talán lehet

Az Alkotmánybíróság által májusban elkaszált országos referendum után elbukni látszik a fővárosi népszavazás a Fudan Egyetemről, mivel kihátrált mögüle a DK és a városvezetés is. Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester csalódott, de abban bízik, hogy helyi, kerületi népszavazás még megakadályozhatja, hogy kínai hitelből a Diákváros területén Fudan Egyetem épüljön.

Azt egyébként, hogy a kormány nem tett le a Fudan-beruházásáról, az is erősíti, hogy Orbán Viktor az évzáró, december 21-i kormányinfón a kínai állami tévé témába vágó kérdésére válaszolva kijelentette:

még mindig napirenden van a budapesti Fudan Egyetem ügye, mert “ott akarunk lenni a keleti világgazdaságban, ehhez nyelv, tudás és kapcsolatok szükségesek”.

Hirdetés