Itthon Bihari Ádám 2022. december. 10. 07:00

Most az iskolaigazgatók kerülhetnek az ütközőzónába a tankerületi vezetők helyett

Bihari Ádám
Szerzőnk Bihari Ádám

Több tankerület is igyekszik az iskolaigazgatóknak kiszervezni a piszkos munkát, ezzel megkímélve magukat a nem várt és nem jól viselt közfigyelemtől. Kérdés, hogy kivel fognak tudni majd tárgyalni azok az igazgatók, akiket meghívtak a belügyminisztériumi egyeztetésre? Elsülhet itt még bármi jól?

Jogaikat követelő tanárok
Friss cikkek a témában

676 tanár élt december 8-án, az országos pedagógussztrájk keretében a munkabeszüntetés legradikálisabb eszközével, a polgári engedetlenséggel a Tanárok a Tanárokért csoport adatai szerint. Volt olyan intézmény, ahol 80–90 százalékos volt a sztrájkolók aránya és olyan is, ahol csak egyetlen pedagógus sztrájkolt az intézményből.

A „csak” sztrájkolók – vagyis az intézményi szinten megszervezett, előre bejelentett munkabeszüntetést vállaló pedagógusok – száma ennél jóval magasabb, a csoport adatai szerint több mint 3000-es lehetett. Az iskolákon belüli ülősztrájkokban 143 iskola diákjai vettek részt.

Tanárok a tanárokért

Több intézményben folytatódik a sztrájk a következő napokban is, így például a budapesti Madách Imre Gimnáziumban, ahol heten teljesen, 11-en pedig napi egy tanórára szüntetik be a munkát és ezt határozatlan ideig, illetve a korábban a tankerületek által elbocsátott tanárok visszahelyezéséig folytatják.

Kötéltáncos igazgatók

Az országos sztrájk sikerét most még nehéz megítélni. Péntek reggel mindenesetre sokan felkapták a fejüket arra a híresztelésre, amely később kacsának bizonyult, vagyis hogy Pintér Sándor belügyminiszter berendelte éppen a legtöbbet engedetlenkedő, vagy a tiltakozásokban legaktívabb gimnáziumok igazgatóit azért, hogy keményen a körmükre nézzen. Az intézményvezetők egy részét még pénteken reggel elérve megtudtuk, hogy a hír nem igaz – ebben a formában legalábbis semmiképpen.

Moss László, a fővárosi Eötvös József Gimnázium igazgatója is igyekezett a hvg.hu-nak tisztázni a helyzetet, elmondta, hogy a BM oktatási igazgatóságáról kapott egy levelet, amelyben „udvarias hangnemben meghívtak a minisztériumba, hogy az oktatás problémáiról egyeztessünk és ha vannak témajavaslataim, azokat szívesen fogadnák”. „Azt sem írták, hogy kötelező volna, ahogyan azt sem, hogy ki venne részt az eseményen a minisztérium részéről" – közölte az intézményvezető, aki szerint akár a párbeszéd kezdetét is jelezhetné a levél.

Bár ez már egészen másképpen hangzik, mint a szőnyeg szélére állítós kontextus, de az iskolájuk és a pedagógusok érdekét is szem előtt tartó, sokszor a tiltakozás támogatása és a tankerületi rendelkezések végrehajtása közötti vékony területen egyensúlyozó igazgatók valószínűleg egy diplomatikusabb, a kormányzati tisztviselők számára is fogyaszthatóbb formában képesek majd az oktatás problémáit előadni.

Lefelé taposni

Sajnos a gyakorlat egyelőre inkább az, hogy több iskolában az igazgatói szintre próbálja áthárítani a tankerület a pedagógusok figyelmeztetését és az ellenállás letörését. Jó példa erre a Fazekas gimnázium esete, ahol az igazgató írta alá a december 1-én átadott figyelmeztetéseket. Információink szerint a tankerületek a korábbi gyakorlattal szemben most már az igazgatókra bízzák, hogy névre szóló, általuk aláírt levélben figyelmeztessék a polgári engedetlenséget választó pedagógusokat. Olyan iskoláról is tudunk, ahol erre nem volt hajlandó az intézményvezető, csak szóban adta át a figyelmeztetést.

 

Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium épülete
Reviczky Zsolt

A pedagógusok között is többen vannak, akik úgy érzik, felülről lelki zsarolásra próbálják rávenni az igazgatókat. „Behívja a pedagógusokat egyenként. Nem fenyegetőzik, kedvesen, udvariasan a lelkiismeretünkre próbál hatni. „Kinek jó ez? Mit érsz el vele? Mi fog ettől megváltozni? Ezzel mutatsz példát a diákoknak? Tudod, mennyi mindentől eshet el így az iskola?” Aztán pedig arra próbál rávenni kollégákat, hogy egymást győzzék meg, beszéljék le a tiltakozásról” – mondta a hvg.hu-nak egy fővárosi iskola pedagógusa.

Az mindenesetre jól látszik, hogy a tankerületi vezetők megelégelték, hogy a központok épületei előtt minden héten dühös tömegek gyűlnek össze, vagy mikuláskor virgácsokkal és piros-fehér szalagokkal „feldíszítve” fogadja őket a központ főbejárata. És az olyan, oldalfüggetlenül elítélendő eseteket, mikor a gyerekei megölésével fenyegetnek egy tankerületi vezetőt, még akkor is, ha a fenyegető azóta megbánta a tettét.

Ki a diri?

Az októberben agresszíven, kompromisszummentesen fellépő tankerületek jó része az azonnali ellenállás erejét látva október és november nagy részében egy jóval passzívabb taktikát alkalmazott. A november 30-i kirúgásokat is már a BM kommunikálta közvetlenül, levéve ezzel a felelősség súlyát róluk. A teher egyik részét tehát a minisztérium vette le, a másikat viszont már a tankerületek igyekeznek az igazgatók vállára rakni, akiknek szinte minden hatáskörét elvették még a jelenlegi rezsim első évében, 2011-ben.

 

Szondy Dalma

Innen nézve lesz igazán érdekes, hogy mely intézmények igazgatói fogadják el a minisztérium oktatási államtitkárságának meghívását, mit terveznek előadni a találkozón, mennyire fogják képviselni iskolájuk pedagógusainak a követeléseit, vagy éppen vélik úgy, hogy az intézmény hosszú távú érdekei mást diktálnak. És persze a legfontosabb, hogy olyasvalakinek mondhatják-e el mindezt, aki döntési pozícióban van, mint például a belügyminiszter, vagy csak némi kávé és pogácsa mellett ventilálhatnak egy kedves, udvarias minisztériumi tisztviselőnek.

Hirdetés