Szerdán a Fővárosi Közgyűlés mondta ki, hogy hagyják meg az intézményeket az önkormányzatoknál. Most a belügyi államtitkár beszélt arról, hogy még nincs döntés.
Most felmérés zajlik, és utána, március táján dönt a kormány, állami kézbe vegyék-e a szakrendelőintézeteket – mondta Felkai László belügyi államtitkár az Országgyűlés törvényalkotási bizottságában.
Ez az egészségügyi törvényjavaslat bizottsági vitájában került szóba, mert nagy a bizonytalanság az ügy körül. A Budapesti Önkormányzatok Szövetsége például már nyáron tiltakozott az államosítási terv ellen, most szerdán pedig a Fővárosi Közgyűlés mondta ki egyhangúlag, tehát a fideszes képviselők támogatásával, hogy hagyják meg az intézményeket az önkormányzatoknál. Erre válaszolta Felkai László belügyi államtitkár, hogy nincs még döntés.
Azzal kapcsolatban, hogy a törvényjavaslat szerint a gyakran elfekvőnek nevezett kórházi osztályokról szakápolási központokba helyeznék át a betegeket, akiknek ott magasabb díjat kell fizetniük, ellenzéki kérdésre válaszolva azt mondta az államtitkár: azokon a helyeken jobbak a körülmények, azt kell megfizetni. De az is elhangzott, hogy erőszakkal nem költöztetnek át senkit.
Kérdést kapott Felkai László arról a szerda este megjelent kormányrendeletről is, amely szerint a szociális intézmények a háborús veszélyhelyzet idején eltérhetnek a jogszabályokban előírt személyi és tárgyi feltételektől, vagyis az előírásoknak kevésbé megfelelő körülmények között is működhetnek. Az államtitkár kijelentette a bizottság előtt: ez a nem állami intézmények megmentését szolgálja. Azok fenntartói számára ugyanis „kigazdálkodhatatlanok” a megnőtt közműszámlák, és télen, amikor nagyobb az energiafogyasztásuk, működésképtelenné válnának, ha minden szabály betartását szigorúan számonkérnék rajtuk. Ezért kaptak átmeneti felmentést. Az ülésen nem hangzott el, de a rendelet azt is tartalmazza, hogy a feltételek lazítása nem járthat a betegek emberi méltóságának és törvényes jogainak sérelmével.
(Képünk illusztráció)