Itthon hvg.hu 2022. július. 13. 13:27

Tiltakoznak a szakrendelők államosítása ellen a budapesti önkormányzatok

A betegek és az egészségügyi dolgozók érdekeit is sértené, ha megvalósulna a kormányzat terve – állítja a Budapesti Önkormányzatok Szövetsége.

Határozottan tiltakozik az önkormányzati fenntartású egészségügyi szakrendelők államosítása ellen a Budapesti Önkormányzatok Szövetsége (BÖSZ). A szervezet közleményben reagált Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár június végi nyilatkozatára, amelyben közölte:

most vizsgáljuk a lehetőségét, hogy az önkormányzati fenntartásban lévő, száz óránál nagyobb kapacitással rendelkező szakrendelők fenntartásba átkerüljenek az Országos Kórházi Főigazgatósághoz.”

A BÖSZ szerint a szakrendelők elvételének terve sérti

  • a betegek, az orvosok és az egészségügyi dolgozók érdekeit,
  • rontaná az egészségügyi ellátás színvonalát,
  • újabb nettó forráskivonást jelentene az egészségügyből, valamint
  • újabb vagyonvesztést okozna az önkormányzatoknak.

Jelezték: állásfoglalásukat eljuttatják Pintér Sándor egészségügyért is felelős belügyminiszternek, és azonnali egyeztetést kezdeményeznek a kormányzati államosítási szándékok tisztázása érdekében.

A közlemény szerint a szakrendelők számára a helyi önkormányzatok biztosították a felújítási és fejlesztési forrásokat, az önkormányzati gondoskodás sokszor érdemben járult hozzá az ellátás színvonalának javulásához. Az államosítással ezek a források elvesznének, vagyis a kormányzati szándék a magyar egészségügyi rendszerből újabb nettó forráskivonást, az önkormányzatok számára pedig vagyonvesztést jelentene, ami megengedhetetlen.

Úgy vélik, hogy az államosítás miatt nagymértékben romlana a betegek hozzáférése az ellátásokhoz, a lépés többletköltséget és megnövekedett várakozási időt, hosszabb várólistákat jelentene.

Arra is felhívták a figyelmet, hogy sok tapasztalt orvos és egészségügyi dolgozó a kórházi munkája után a járóbeteg-ellátást választja, de az államosítás miatt közülük sokan elhagynák a pályát, a magánellátásban keresnének munkát vagy végleg kérnék nyugdíjazásukat. Ez súlyosbítaná az egészségügyi rendszer ellátási gondjait.

A BÖSZ szerint az állam eddig sem volt jó gazdája a korábban átvett szakrendelőknek, amelyek jelentős része elsorvadt, elmaradnak a beruházások, helyi szinten nem tudnak már rugalmasan alkalmazkodni a változó igényekhez, ezeknek az intézményeknek a jelentős részében csökkent az ellátás színvonala, többet be is zártak azóta.

A szakrendelők államosításának szándéka – írják – ütközik a kormány és főváros között 2019 végén létrejött megállapodás szellemiségével is, amelyet az önkormányzati tulajdonú egészségügyi intézmények fejlesztése érdekében kötöttünk. E pluszforrásokat a budapestiek érdekében kértük, és nem pedig azért, hogy a kormány elvegye, majd leépítse az önkormányzati szakrendelőket.

Hirdetés