Itthon hvg.hu 2022. június. 29. 19:50

Eü-államtitkár: Állami fenntartásba kerülhetnek az önkormányzati szakrendelők

Az egyik legnagyobb gond most az egészségügyben a hozzáférési egyenlőtlenség – mondta Takács Péter.

Nem kizárt, hogy az előttünk álló évtized a járványok évtizede lesz, amire fel kell készülni – mondta az Infostart.hu szerint Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára a 16. Országos Egészséggazdaságtani Konferencián, hozzátéve, hogy van mire építenünk.

Az egészségügyi ellátórendszer, főleg a fekvő beteg része szétaprózódott, széttöredezett, de a háziorvosi rendszer is nagyon inhomogén, márpedig arra van szükségünk, hogy azokat az ellátásokat tartsuk lakosságközelben, amelyeknek valóban ott a helyük, és ezeket megfelelő minőségben tudjuk a lakosság számára kínálni. Az egyik legnagyobb gond most az egészségügyben a hozzáférési egyenlőtlenség”

– mondta Takács Péter.

Takács Péter beszélt arról is, hogy a kisvárosi kórházakat a tervek szerint járási egészségközponttá fejlesztik, oda költöztetik a járási praxisközösség vezetését, a prevenciós irodát, a központi ügyeletet is. Ez lehet kisvárosi kórház vagy szakrendelő, és így egy olyan járási egységet hoznak létre, amely méretgazdaságosság és a betegbiztonság minden szempontját tudja garantálni.

A praxisjog egyébként is kiüresedett. Új alapokra kell helyezni, és valódi koncessziós joggá és vagyonértékű joggá kell alakítani a praxisjogot. Most vizsgáljuk a lehetőségét, hogy az önkormányzati fenntartásban lévő, száz óránál nagyobb kapacitással rendelkező szakrendelők fenntartásba átkerüljenek az OKFŐ-höz”

– mondta még az államtitkár.

Takács Péter szólt arról is, hogy jó lenne, ha az egészségügyi bérezésben megjelenne valamilyen teljesítménybérezés is, és nemcsak az orvosoknál, hanem a szakdolgozóknál is. „Van arra kormányzati szándék, hogy a szakdolgozók bére kövesse az orvosokét, tehát ne nyíljon tovább a bérolló. Amikor legközelebb orvosi bért emelünk, akkor a szakdolgozói bérekkel is kell foglalkozni” – fogalmazott.

Hirdetés