Itthon hvg.hu 2022. november. 02. 13:26

Telefonon sürgette a finn elnök Orbánt a NATO-csatlakozásuk ratifikálására

A kormány nyújtotta be a svéd–finn csatlakozásról szóló előterjesztést az Országgyűlésnek, de a kormánypárti kétharmadnak mintha mégsem lenne sürgős a döntés.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

„Telefonon beszéltem Orbán Viktorral. Jó, hogy Finnország számíthat Magyarországra a NATO-ratifikáció során. Finnugor kapcsolatunk további erősítését szövetségesként várom” – írta a Twitteren Sauli Niinistö, Finnország elnöke.

Niinistö bejegyzése és Orbánnal való telefonbeszélgetése azonban még nem jelenti azt, hogy a magyar Országgyűlés gyorsan el is fogadná Svédország, illetve Finnország NATO-csatlakozását: hiába a kormány nyújtotta be az Országgyűlésnek a két ország csatlakozási kérelméről szóló javaslatot, nem sietnek dönteni róla, és a jelek szerint a kérdés a kormánypárti képviselőknek sem sürgős.

Október végén az MSZP próbálta sürgősen napirendre vetetni a javaslatot, de éppen a Fidesz–KDNP-s képviselők álltak ellent ennek:

Megpróbálta napirendre vetetni a svéd és finn NATO-csatlakozást az MSZP, a kormánypártiak megint a halogatást támogatták

A kormány nyújtotta be a két ország csatlakozási kérelmének ratifikálását célzó javaslatot, de az Országgyűlés nem siet dönteni róla. Az MSZP gyorsított volna a menetrenden, de a kormánypárti képviselők - köztük például a külügyi államtitkár, aki amúgy támogatásáról biztosította az ötletet - inkább a halogatást választották, már másodszorra.

Frissítés – 17:14

Később Orbán Viktor is megosztotta a finn elnök bejegyzését saját Twitter-oldalán, és azt a megjegyzést fűzte hozzá: "A magyar-finn kapcsolatoknak régi történelme van. Együttműködésünk mindig is kiváló volt, és mindig is kiváló lesz! Köszönöm a beszélgetést."

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.