Sötét képet festett a főpolgármester egy konferencián az önkormányzatiság jövőjéről, sőt már a jelenéről is. Karácsony Gergely szerint a sorozatos elvonások után, a jelenlegi energiakrízisben kormányzati segítség nélkül a csőd elkerülhetetlen. Polgármester-társai arról is beszéltek, hogy az iskolákat vissza kellene adni az önkormányzatoknak, a kormányzat pedig félő, hogy a sorozatos jogkörelvonások után a közvetlen polgármester-választást is megszünteti.
Van-e még önkormányzatiság Magyarországon? – ezzel a címmel hirdetett konferenciát a Republikon Intézet annak apropóján, hogy három év telt el az önkormányzati választás óta, vagyis túl vagyunk az ötéves ciklus felén. Az ellenzéki polgármesterek részvételével tartott kerekasztal-beszélgetés kiindulópontja az volt, hogy Magyarország önkormányzatai folyamatos viták kereszttüzében állnak, legyen szó a települések pénzügyi és jogi autonómiájáról, hatásköreiről, vagy épp a járvány kezelésében betöltött szerepükről.
A konferencia címében feltett kérdésre, hogy van-e önkormányzatiság ma Magyarországon, elsőként Karácsony Gergely főpolgármester felelt, így: “erre ma nincs válasz, és ez önmagában rossz hír, arra sem tudnék válaszolni, van-e ma Magyarországon demokrácia, de inkább nincs.” Szerinte ott tartunk, hogy
határeset, lehet-e még önkormányzati rendszerről beszélni, és reggelig tudnánk sorolni azokat a jogszabályokat, amelyek az önkormányzatok jog- és mozgásterét szűkítik”.
Az önkormányzat feladatainak alapja a kötelező feladat, de az önkormányzatiság lényege, hogy milyen pluszt tudnak ehhez hozzátenni, és ez utóbbi nagyban függ attól, mennyi forrása, mozgástere van – folytatta Karácsony. Hozzátette: “három éve az ország sok pontján nem állampárti jelöltek nyerték a választásokat, és az önkormányzatok egyfajta filozófiaváltáson mentek át".
A járványhelyzet, az ukrajnai menekültek és az energiaválság kezelése szempontjából az önkormányzatok sokkal jobban viselkedtek, jobban reagáltak, mint sok esetben a kormány – állapította meg a főpolgármester, majd áttért az említett utóbbi krízisre, ami az eddigi legnehezebb feladat elá állítja szerinte az önkormányzatokat – kicsiket és nagyokat egyaránt.
Nem tudom túléljük-e a 2023-at, ha ma ránézek a holland tőzsde gázááraira, akkor nem valószínű, a főváros nagyjából márciusra csődbe megy kormányzati segítség nélkül”
– fejtette ki Karácsony, megjegyezve: “ha így is lesz, nyugodt szívvel tudunk tükörbe nézni, mert ha ez a krízis ki is húzza az önkormányzatok alól a talajt, az nem az önkormányzati politikusok hibája lesz”.
A főpolgármester azt is mondta, ha tudta volna 2019. október 13-án, hogy mi vár rá, nem mosolygott volna a választás éjszakáján a fotókon, de mindannak, ami azóta történt az önkormányzatokkal, szerinte nagy előnye, hogy végre
elválik egymástól a kormányzati politikában testet öltő uralkodás és a a helyi közösségek képviseletéről szóló szolgálat”.
“Amíg mi leszünk, ez utóbbi érték felülírja a napi problémákat, amivel küzdünk. Mi nem a hatalmat, hanem a közösséget szeretjük, ez talán elég energiát ad, hogy túléljük a 2023-at, és talán a 2024-et is, amikor a választások után még több ilyen önkormányzat lesz” – tette hozzá a főpolgármester.
Karácsony után a konferencián Csőzik László, Érd polgármestere arról beszélt, hogy a rendszerváltás óta az önkormányzatok érdemi feladatköreinek több mint felét elvették, ami neki ezek közül nagyon hiányzik, az az iskolák fenntartása és az építéshatósági jogkörök. De – sorolta tovább – ”einstandolták a gépjármadót, lefelezték az iparűzési adót, pedig ezekből a szabadon felhasználható forrásokból tudjuk a politikai ígéreteinket megvalósítani, de ilyen ma már szinte nincs.”
Matkovich Ilona, Vác polgármestere is fájlalta az iskolák fenntartói feladatainak elvételét az önkormányzatoktól, miközben – jegyezte meg – itt hagyta nálunk az állam “a leghálátlanabb feladatot, a közétkeztetést, amit a jelenlegi élelmiszerárak mellett lehetetlen kihozni”. Szerinte egy demokráciában az állam- és önkormányzati igazgatás erősítené egymást, de ehelyett ő azt tapasztalja, hogy a nem kormánypárti vezetésű önkormányzatokat el akarják lehetetleníteni.
Nemény András, Szombathely polgármestere pedig arról beszélt a van-e önkormányzatiság kérdésére válaszul, hogy “messziről nézve igen, de ha közelebb megyünk, látjuk, hogy az ö és az n betű is halványodik, és lassan az önkormányzatiság átmegy kormányzatiságba”. Figyelmeztetett: most a kormánypárti településeket is eléri a csőd. Azt is el tudja képzelni, hogy a következő, 2024-es önkormányzati választás után eltörli például a kormány a közvetlen polgármester-választást.
Soproni Tamás, a főváros VI. kerületének polgármestere úgy fogalmazott: “2019 óta úgy érzem, egy Black Mirror újabb és újabb évadát éljük meg az egyre sötétebb disztópikus jövőben, egy centralizáló kormánnyal, amely nem szeret minket, de nemcsak az ellenzéki polgármestereket nem szereti, hanem az önkormányzatiságot magát sem”. Emlékeztetett: két “vadsztrájk” volt a múlt héten: a pedagógusoké és az FKF-eseké – előbbit a hatalom kirúgásokkal, megfélemlítéssel “kezelte, utóbbit Karácsony párbeszéddel, és ez eredményesebb is volt, mert megegyezett a kukásokkal.
Van-e még önkormányzatiság Magyarországon? | Három év telt el az önkormányzati választás óta, túl vagyunk a ciklus felén. Magyarország önkormányzatai folyamatos viták kereszttüzében állnak, legyen... | By Republikon Intézet | Facebook
0 views, 14 likes, 0 loves, 6 comments, 15 shares, Facebook Watch Videos from Republikon Intézet: Három év telt el az önkormányzati választás óta, túl vagyunk a ciklus felén. Magyarország...