Évek óta nem volt egy július sem, amikor annyira kevesen születtek, mint idén. A halálozások száma is csökkent egy kevéssel.
Idén júliusban 8113 gyerek született Magyarországon, 167-tel kevesebb, mint tavaly ilyenkor – számolt a Központi Statisztikai Hivatal.
Az év elején, január és április között óriásit zuhant a születésszám, akkor a lehetséges magyarázatok között volt az, hogy tavaly tavasszal a koronavírus elleni oltások miatt sokan elhalaszthatták egy kicsivel a gyerekvállalást (az orvosok akkor néhány hónap várakozást javasoltak). Ezt az elméletet erősítette az is, hogy májusban és júniusban viszont nagyot nőtt a születések száma, tehát tényleg úgy tűnt, hogy csak egy kis halasztásról volt szó, amit gyorsan pótoltak is.
Most viszont megtört a trend, újra csökkenést mértek, sőt, az elmúlt öt évben egyetlen más július sem volt, amikor ennyire kevesen születtek volna.
Összességében az elmúlt 12 hónapban 1141-gyel, vagyis 1,2 százalékkal kevesebb gyerek született, mint az azt megelőző egy évben. A teljes termékenységi arányszám, azaz a mutató, ami azt jelzi, egy nő élete során átlagosan hány gyereket szül, stagnál, épp úgy 1,56, mint egy évvel korábban.
Eközben egy hónap alatt 10 320-an haltak meg, 68-cal kevesebben, mint tavaly júliusban. Az elmúlt 12 hónapban 143 970 magyar hunyt el, 13 832-vel (8,8 százalékkal) kevesebb, mint azt azelőtti egy évben, amikor még tombolt a járvány.
A természetes fogyás, vagyis a halálozások és a születésszám különbsége így az előző 12 hónapra 53 300 fő, 19 százalékkal kevesebb az azt megelőző egy év adatánál.
Júliusban 7976 házasságot kötöttek. Ez látványos, 17 százalékos visszaesés az egy évvel ezelőttihez képest, éves szinten pedig 7,9 százalékkal csökkent az új házasságok száma. De ebbe nem a házasság válságát kell belelátni, hanem egész egyszerűen azt, hogy tavaly nagyon sok, még a 2020-as lezárások alatt elhalasztott esküvőt tartottak meg.