A Delbos-Corfield-jelentést elfogadó LIBE bizottság felszólítja az Európai Bizottságot, hogy ne fogadja el a helyreállítási pénzeket, amíg Magyarország nem tesz eleget az összes vonatkozó ajánlásnak. Ugyanakkor azt is kiemelik, hogy a helyzet az EU tétlensége miatt is romlott.
Nagy többséggel elfogadta az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága (LIBE) a Delbos-Corfield-jelentést, mely kimondja, hogy Magyarországon rendszerszintűen sérülnek az uniós alapértékek.
Az Európai Parlament (EP) még 2018 szeptemberében szavazta meg kétharmados többséggel a Sargentini-jelentést, amely alapján a parlament felkérte a tagállamokat, hogy indítsák meg Magyarországgal szemben az alapszerződések 7. cikkelye szerint eljárást. Mint korábban megírtuk, a tagállamok az elmúlt négy év alatt néhány meghallgatást tartottak, de a folyamat nem jutott el a következő fázisig, amelyben ajánlásokat fogalmaznak meg az érintett kormánynak.
Az EP-ben a holland zöldpárti Judith Sargentini helyét a francia zöldpárti Gwendoline Delbos-Corfield (címlapképünkön) vette át, mint a parlament magyarországi jelentéstevője. Ő készítette el a jelentés frissített változatát, ezt fogadta most el a LIBE bizottság 47 igen és 10 nem szavazattal, ketten pedig tartózkodtak. Az Európai Parlament egésze szeptemberben szavaz majd a jelentésről.
A jelentésben kiemelik, hogy Magyarországon 2018 óta romlott a helyzet, méghozzá részben az EU tétlenkedése miatt. Az EP-képviselők a sajtóközlemény szerint részletesen kifejtik aggodalmaikat Magyarországgal kapcsolatban, ezek között szerepel
- alkotmányos és választási rendszer működése;
- az igazságszolgáltatás és más intézmények függetlensége és a bírák jogai;
- a korrupció és összeférhetetlenség;
- a magánélet és adatvédelem;
- a véleménynyilvánítás szabadsága, beleértve a médiapluralizmust;
- a tudományos szabadság;
- vallásszabadság;
- gyülekezési szabadság;
- az egyenlő bánásmódhoz való jog, beleértve az LMBTQI jogokat;
- a kisebbségekhez tartozó személyek, köztük a romák és a zsidók jogai, valamint az e kisebbségek ellen irányuló gyűlöletkeltő kijelentésekkel szembeni védelem;
- a migránsok, menedékkérők és menekültek alapvető jogai; és
- gazdasági és szociális jogok állapota.
A LIBE Bizottság elítéli a magyar kormány "szándékos és rendszerszintű erőfeszítéseit" az uniós alapértékek aláásására. Úgy vélik,
a határozott uniós fellépés hiánya hozzájárult ahhoz, hogy Magyarországon hibrid rezsim alakuljon ki.
A képviselők felszólították az Európai Bizottságot, hogy használják ki a rendelkezésükre álló összes eszközt Magyarországgal szemben, különösen a kondicionalitást. Emellett arra is kérik őket, hogy ne hagyják addig jóvá a helyreállítási pénzeket, amíg Magyarország nem tesz eleget az összes vonatkozó európai ajánlásnak, és nem hajtja végre az Európai Unió Bíróságának és az Emberi Jogok Európai Bíróságának valamennyi vonatkozó ítéletét. Ezen kívül zárják ki a finanszírozásból azokat a kohéziós programokat, amelyek hozzájárulnak az uniós forrásokkal való visszaéléshez vagy a jogállamiság megsértéséhez.
A kritikák nem túl meglepőek annak fényében, hogy az EP Delbos-Corfield által vezetett vizsgálóbizottsága már tavaly októberi budapesti látogatása során arra jutott, romlott a jogállamiság helyzete Magyarországon a Sargentini-jelentés elfogadása óta.
Delbos-Corfield az RTL Klubnak a héten azt mondta, hogy ő leginkább a média helyzete, az igazságszolgáltatás függetlensége és a korrupció miatt aggódik. Varga Judit igazságügyi miniszter korábban kifogásolta, hogy Delbos-Corfield nem kereste őt meg, amikor Brüsszelben járt, az EP-képviselő azonban azt mondta, egy brüsszeli találkozót Vargának kellene kezdeményeznie, de eddig sosem tette.
„Abban nagyon jó, hogy undok dolgokat mondjon a Facebookon vagy az interjúiban. De találkozni nincs ideje. Persze ha szeretne találkozni, és megkeresne, akkor az a munkám és az a normális, hogy részt vegyek az ilyen találkozókon. Ahogy az uniós országok miniszterelnökei is fogadni szoktak minket. Szerettük volna, ha ez Magyarországon is megtörténik. De Orbán Viktor nem akart találkozni” – mondta az EP-jelentéstevő.
Hidvéghi: hazug a Magyarországot elítélő LIBE jelentés Újabb Magyarországot elítélő jelentést fogadott el szerdán az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága (LIBE), a Fidesz-KDNP európai képviselőcsoportja ugyanakkor határozottan visszautasítja a Magyarország elleni támadást - közölte Hidvéghi Balázs, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselője. A kormánypárti politikus az M1 aktuális csatornán közvetített brüsszeli sajtótájékoztatóján hazugnak nevezte a jelentést, és úgy értékelte: az európai baloldal immár több mint 10 éve képtelen megemészteni azt, hogy Magyarországon egy nemzeti alapon álló kereszténydemokrata kormány van, amelyet újraválasztanak az emberek. Felidézte: a most elfogadott jelentés egy hosszú sorba illeszkedik, hiszen tíz éve a "hazug Tavares-jelentés" született meg ebben a bizottságban, aztán később a "hazug Sargentini-jelentés", hogy most pedig egy francia baloldali képviselőnő által jegyzett Delbos-Corfield-jelentés. Hidvéghi Balázs elképesztőnek nevezte, hogy miközben Európa a háború és a szankciók okozta gazdasági válsággal néz szembe, miközben az energiaárak, az élelmiszerárak az "egekben vannak", és Nyugat-Európában már áram- és gázkorlátozásokra készítik fel a lakosságot, az európai baloldal képtelen mással foglalkozni, minthogy újabb Magyarország elleni támadást intézzen. Hidvéghi Balázs szerint meg akarják akadályozni azt, hogy Magyarország megállapodásra jusson a neki járó helyreállítási alapokkal, illetve európai uniós források felhasználásával kapcsolatos kérdésekben is. Szégyennek nevezte, hogy ehhez a Demokratikus Koalíció és a Momentum európai képviselői, Dobrev Klára és Donáth Anna is "buzgón asszisztálnak". A jelentéssel kapcsolatban úgy fogalmazott: "mindig ugyanaz a lemez", a már jól ismert vádakat, hazugságokat hallják újra, de a jelentés "hemzseg az abszurditásoktól" is, például az is szerepel benne, hogy Magyarországon drákói szigorúságú törvényt hoztak az újságírók ellen. (MTI) |