Az EP jelentéstevője szerint Magyar Péter narratívája hasonlít Orbánéra
Gwendoline Delbos-Corfield szerint Magyarországon „nagyon ijesztő” folyamatok zajlanak.
Gwendoline Delbos-Corfield szerint Magyarországon „nagyon ijesztő” folyamatok zajlanak.
Ezzel Gwendoline Delbos-Corfield szerint az Európai Unió jelezhetné, hogy a magyar emberek mellett áll.
Hiába vannak az Európai Uniónak eszközei a jogállamiság betartásához, ha nem elég bátor ahhoz, hogy használja azokat – véli Gwendoline Delbos-Corfield, az Európai Parlament magyarországi jelentéstevője, aki a Budapest Forum konferenciára érkezett Magyarországra. A jogállamiságról szóló panelbeszélgetésen is felszólaló francia zöldpárti politikus szerint az Európai Parlament összes nagy frakciójában rendkívül rossz visszhangja lesz, ha felszabadítják a Magyarországnak járó pénzeket, és ez akár még Ursula von der Leyen bizottsági elnök újraválasztására is hatással lehet.
Mint mondta, helytelenül fogalmazott, amikor azt akarta kiemelni, hogy a magyar kormány nem megbízható partnere a többi tagállamnak az orosz-ukrán konfliktusban.
Az európai parlamenti képviselők elfogadták a magyar jogállamiságról készült jelentést, és az Európai Bizottságot is felszólították, hogy használja ki a rendelkezésükre álló összes eszközt Magyarországgal szemben, különösen a kondicionalitást.
Megtartották a sokadik jogállamisági vitát Magyarországgal kapcsolatban az Európai Parlamentben. Ennek talán annyi sajátossága volt, hogy most egy nagy, összefoglaló jelentés készül, amihez hasonló az elmúlt évtizedben eddig kettő volt: a 2013-as Tavares- és a 2018-as Sargentini-jelentés. Ezek között pedig a különbség pedig az, hogy egyre rosszabb képet festettek az orbáni demokráciáról, és ezzel egyetértett az Európai Bizottság vitán jelenlévő tagja is.
Strasbourgban ismét a magyar jogállamiságról szóló jelentésről vitáznak, de a magyar miniszterelnök most nem lesz ott, sőt senki más sem a kormányból.
Elege lett az Európai Parlamentnek, hogy az elmúlt négy évben semmi nem történt a hetes cikk szerinti eljárásban, ezért szerdán vitázik, csütörtökön pedig ismét szavaz a felturbózott Sargentini-jelentésről. Ez persze még egyáltalán nem garancia az előrelépésre, politikai üzenetnek azonban jól jöhet a tagállamok, valamint akár a jogállamisági mechanizmusban jövő héten döntő Európai Bizottság felé is.
Két hét múlva megint Magyarország lesz az Európai Parlament plenáris ülésének egyik témája, a képviselők várhatóan keményen fellépnek azzal szemben, hogy uniós forrásokhoz jusson az ország – ha nem tiszteli a jogállamiságot.
Az igazságügyi miniszter viszont visszaszúrt Gwendoline Delbos-Corfieldnak, aki egy interjúban azt vetette a szemére, hogy undok dolgokat ír.
A Delbos-Corfield-jelentést elfogadó LIBE bizottság felszólítja az Európai Bizottságot, hogy ne fogadja el a helyreállítási pénzeket, amíg Magyarország nem tesz eleget az összes vonatkozó ajánlásnak. Ugyanakkor azt is kiemelik, hogy a helyzet az EU tétlensége miatt is romlott.
Judith Sargentini utódja elmondta, miért nem hívja meg Varga Juditot kávézni, illetve miért nem tartja működő demokráciának Magyarországot.