Van rutinja abban, hogyan kell az Európai Bizottsággal tárgyalni – mondta Navracsics Tibor miniszterjelölt szerdai bizottsági meghallgatásán. Megnevezte államtitkárait is, akik szervezetileg a Miniszterelnökséghez tartoznak majd.
Területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős miniszterként térhet vissza a kormányba Navracsics Tibor, aki korábban uniós biztosként az oktatásért, kultúráért és a sportért felelt Brüsszelben, de előtte még a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium vezetője is volt. Ebben a minőségében készült el Magyarország új alkotmánya, és ekkor alakította át a Fidesz a választási rendszert.
Hörcsik Richárd, a bizottság fideszes elnöke az ülés megnyitásakor emlékeztette a miniszterjelöltet arra, hogy bemutatkozásában főleg az Európai Unióval kapcsolatos intézkedésekre kíváncsiak.
Navracsics Tibor így is tett: kiemelte, hogy a területfejlesztésért, valamint az uniós források felhasználásáért felelős tárca feladatai úgy kapcsolódnak, hogy az uniós források adják a motorját a magyar gazdaság legfőbb fejlesztéseinek. Fontosnak tartja azt is, hogy a következő uniós költségvetési ciklus forrásaiban már a területfejlesztés is hangsúlyozottan jelenlen meg.
Megnevezte azokat az államtitkárokat is, akik segítik majd a munkáját:
Ágostházy Szabolcs, aki az európai uniós fejlesztésekért felel majd, Latorcai Csaba parlamenti államtitkár (borítóképünkön) és Mayer Gábor a területfejlesztésért felelős államtitkár lesz.
Munkaszervezet szempontjából ők a Miniszterelnökséghez tartoznak majd, hiszen Navracsicsnak nem lesz külön minisztériuma.
Navracsics szerint a legfontosabb feladat jelenleg annak a két partnerségi megállapodásnak az aláírása, mely lehetővé teszi a források lehívását. Ezzel és az operatív programokkal kapcsolatban is folyamatosan kapcsolatban vannak az Európai Bizottsággal. Utóbbiak közül van olyan, amit már jóvá is hagytak, és abban bíznak, hogy az év második felében a partnerségi megállapodást is aláírhatják.
A helyreállítási alappal kapcsolatban is az év második felét nevezte meg, amikorra „a részletkérdéseket elrendezhetik”.
Ez azért is fontos, hogy meglegyenek az uniós források a területfejlesztésre. Navracsics kiemelte, hogy Magyarország jellemzően mindig hatékonyan hívta le az uniós forrásokat, így ennek intézményrendszerén nem tervez jelentős átalakítást. Az irányítási hatóságok viszont a Miniszterelnökséghez kerülnek.
A miniszterjelölt kiemelte, hogy Magyarország regionális különbségei rendkívül nagyok, ezt mindenképpen kezelni kell. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy a fejlettebb területek – például Budapest – nem kapnak forrást, hiszen a versenyképességüket javítani kell.
A magyar fejlesztéspolitika kiválóan teljesített, de a jövőben területileg szofisztikáltabb fejlesztéspolitikára lesz szükség, jobban odafigyelve az egyes területek profiljaira. Nem tudja azt ígérni, hogy ezt hamar meg tudják oldani, ez egy egész mandátumra szóló tevékenység.
A kérdések megválaszolásakor Navracsics kiemelte, hogy ő nem világnézeti vitákat akar folytatni, hanem arra akar koncentrálni, hogy megérkezzenek az uniós források Magyarországra. Ezek felgyorsításához át fogja vizsgálni az esetleg meglévő akadályokat.
Az Európai Ügyészséghez való csatlakozással kapcsolatban a miniszterjelölt azt mondta, hogy az minden tagállam szuverén döntése, és nem kritériuma az uniós források megérkezésének.
Az újjáépítési és ellenállási alaphoz (RRF) való hozzáférésnek egy technikai jellegű kérdés, a másik része „egyfajta bizalmatlanságból” adódik. Ezeket azoknak a 10 éve tartó konfliktusoknak tudja be, melyeknek politikai háttere van. Navracsics szerint éppen ezért bizalomépítési folyamatra van szükség, meg kell találni a megoldást ahhoz, hogy még idén aláírják az erről szóló megállapodást. Erre az ő személye a garancia.
„Van benne rutinom, hiszen közigazgatási és igazságügyi miniszerként az igazságszolgáltatás reformjával és a médiatörvénnyel kapcsolatban is számtalanszor egyeztettem a Bizottsággal és az Európa Tanáccsal” – mondta. Kiemelte, hogy akkor féléves tárgyalássorozat után minden pontra megnyugtató megoldást találtak.
A miniszterjelölt úgy látja, hogy mindenképpen figyelembe kell venni a különböző uniós intézmények eltérő karakterét. Míg az Európai Parlament politikai szervezet, az Európai Bizottságban a jogi érvelésnek és megközelítésnek a mai napig nagy szerepe van, a Tanácsban pedig értelemszerűen más csatornája nyílik meg a nemzeti érdekérvényesítésnek.
A bizottság három tartózkodás és egy nem szavazat mellett megszavazta támogatta Navracsics Tibor jelölését.