A bűnözés csökken, de a fogvatartottak száma nő az országban.
A 2020-ban elért 95 százalékos kihasználtság helyett ma száz ágyból újra csak egy szabad a hazai fegyintézetekben, miközben egyre kevesebb az elkövetett bűncselekmény, írja a Népszava.
A lap szerint ráadásul míg a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) 99 százalékos kihasználtságról beszél, az Európa Tanács nemrég megjelent éves börtönstatisztikai jelentése 101 százalékos túlzsúfoltságot jelez. A különbség abból ered, hogy a magyar statisztikában nem jelennek meg az úgynevezett reintegrációs őrizetben lévők, akiket az otthonukban valamilyen technikai eszköz segítségével ellenőriznek, míg az Európa Tanács statisztikusai őket is figyelembe veszi a létszámolvasáskor.
A statisztikák szerint 2021-ben 17 510 ember élt a hazai fegyintézetekben, a BVOP idén április végén már 18 640 főről közölt adatot a Népszavával. Eközben az utóbbi évtizedben – a világtendenciákat követve – nemcsak az élet elleni cselekmények száma csökkent, hanem drasztikusan visszaesett a vagyon elleni és más erőszakos bűncselekmények száma is Magyarországon.
A lap szerint nehéz magyarázatot találni az ellentétes folyamatokra, de az biztos, hogy a bűnözésre adott állami válasz, vagyis a hazai kriminálpolitika szigorodása több ponton is a börtön felé tereli a vétkezőket. A szakértői elemzések szerint a magyarországi bűnözés összességében nem tekinthető magasnak, így semmi nem magyarázza, hogy a százezer lakosonként börtönben lévők száma miért 180, ami az egyik legrosszabb adat a Tanács 46 tagállamában. A Magyar Helsinki Bizottság munkatársa felhívta a figyelmet, hogy a statisztikák szerint a börtönbüntetések nálunk átlagosan hosszabbak, mint más európai országokban.
A Népszava szerint a koronavírus-járvány kitörése után nőtt a letartóztatottak száma. Rendkívüli mértékben megugrottak a szabálysértések, és a belügyi nyilvántartásban a napokban jelent meg, hogy a 2018-as 76 ezres adattal szemben 2021-ben 170 730-ra nőtt azoknak a szabálysértéseknek a száma, ahol elzárásra változtatták a pénzbüntetést. A növekedés részben azzal magyarázható, hogy a maszkviselés vagy a kijárási tilalom szabályait megszegőket bírságolták.