Gyakorlatilag széttépték az évtizedes oroszbarát Fidesz-politikán kondicionált kormánypárti szimpatizánsok Novák Katalin leendő államfőt és a veterán fideszes Németh Zsoltot, amiért Oroszországot tették felelőssé az Ukrajna elleni háborúért. Reakciók a “csalódtam”-tól, a “kisanyám!”-on át a “kinek nyal ez a poszt?”-ig.
“Legyen béke, szabadság és egyetértés” – mondta március 15-i beszédében a Kossuth téri Fidesz-nagygyűlésen Orbán Viktor, aki szerint nemcsak a márciusi ifjak kívánták ezt 1848-ban, hanem erre van igény ma is. Nagyobbat nem is tévedhetett volna. Alig két nappal később ez be is bizonyosodott, amikor két kormánypárti politikus olyan, az ukrajnai háborúért Oroszországot hibáztató posztot tett közzé a Facebookon, amely a békét hirdette ugyan, mégis nem várt kommentháborút szabadított el, őket hibáztató fideszes hozzászólások tömkelegével.
Hegedűs Dániel: Putyin ráébresztette Orbánt, hogy nem autonóm, csak egy hasznos idióta az EU-ból
Orbán Viktornak nemcsak azért van morális felelőssége, mert blokkolta a NATO-Ukrán Tanács működését, hanem mert egy EU- és NATO-tagállamban ekkora geopolitikai befolyást biztosított Oroszországnak és Kínának - mondta a hvg360-nak Hegedűs Dániel politológus, a berlini German Marshall Fund munkatársa. Szerinte Orbán nemcsak a saját mozgásterét illetően tévedett, hanem Magyarország biztonságpolitikai pozícióit is durván aláásta.
A Fidesz egyik alapítója, a 3-as számú párttagkönyv tulajdonosa, az atlantista politikusként ismert, jelenleg az Országgyűlés külügyi bizottságát vezető veterán képviselő Németh Zsolt egy rövid, mindössze kétmondatos posztot tett közzé csütörtök este a Facebookon: “Ruszkik haza! Legyen béke!” Ebből az első mondat a Fidesz 1989-es követelése, amit Orbán Viktor is megfogalmazott Nagy Imre újratemetésén. Mégis ezzel, és az Ukrajnában békét sürgető második mondattal Németh Zsolt kihúzta a gyufát:
jobban nekiestek a kormánypárti saját hívek, mintha Gyurcsány Ferencet kellett volna szidniuk.
Talán maga sem gondolta volna, de támogató és megértő kommenteket – néhány, inkább a békét hirdető mondatot elismerő fideszes politikustársán és kormánypárti influenszeren kívül – inkább ellenzéki érzelmű hozzászólóktól kapott erre, sőt Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölt is megjegyezte:
“Örülök Zsolt, hogy Orbán Viktorral szemben felébredt a lelkiismereted. Sohasem késő.”
Hogy Németh Zsoltnak a lelkiismerete ébredt volna fel, azt nem tudni, mire alapozta Márki-Zay. Németh mindig is nyugati elkötelezettségű volt, csak éppen ez az irányzat a Fideszen belül tíz éve már csak dísznek van jelen. Spontánnak sem lehet nevezni a posztját: abból, ahogyan a Facebook-poszt alatt menetrendszerűen megjelentek a fideszes véleményformálók támogató kommentjei, arra lehet következtetni, hogy ez is ugyanolyan tervezett kommunikációs lépés volt, mint az összes többi fideszes megszólalóé.
Hogy miért csak egy kisebb befolyással rendelkező fideszesre hárult a feladat, hogy a ruszkikat hazaküldje, az világosan látszik a többi hozzászólásból: nagyon sokan ugyanis érezhetően fideszes érzelmű kommentelőként támadják miatta Németh Zsoltot. Volt, aki azt tanácsolta Némethnek: “Jobb lenne, ha visszafogná magát. Legyen semleges, mint a kormány.” Más keményen helyretette ezzel: “Akkor sem fogalmazhat úgy, hogy ruszkik. Milyen magatartás ez?? Ön egy jobboldali politikus, nem MZP-féle.”
Még az óvatosan bíráló posztok közé tartozott az, hogy “Szerintem ez egy kicsit erős! Ilyet MZP-től vártunk volna!”. Más nem volt ilyen óvatos: “Zsolt, nagyon csalódtam! Mit képzelsz magadról, hogy a magyar–orosz érdekek ellen hangolsz?” Olyan hozzászóló is volt, aki teljesen elfordult a fideszes politikustól a poszt miatt és azt írta: “Ha ezt nem törli 10 percen belül, elfelejthetik az én és a feleségem szavazatát.” Más még 10 percet sem adott neki: “Én már törlöm is önt. Pá pà. Átállt MZP-hez?” Volt olyan is, aki megjegyezte: “Már Márky-Zay is megköszönte posztját! Bravó!!” Más így bírált: “Meglehetősen primitív megnyilvánulás! Így egy ismert jobboldali politikus nem nyilvánulhat meg! Ez a stílus méltatlan ...a pártra nézve is!”
A változatos helyesírással és stílusban megfogalmazott több ezer hozzászólás (mi ezeket a könnyebb érthetőség kedvéért szerkesztve jelenítettük meg) skálája egészen a Kreml-propaganda szajkózásáig terjedt. Ilyen volt például azé a kommentelőé, aki megjegyezte: ”Ruszkik haza? Az ukrán népirtásról mi a véleménye? Hajrá Putyin!” Vagy azé a másiké, aki ezt írta: “Az ukránok demokratizálódjanak, most tiszta nácik”. Volt olyan is, aki ezen is túlment, mondván: “Legyen béke! Sokan nem látják még a végét, de az orosz hadsereg éppen ezért küzd, hogy megsemmisítse a világ uralmára törő háttérhatalmat. Azokét, akiknek köszönhetjük a vírusokat, a vakcinákat, a háborúkat, a környezet szennyezését stb.”
Ha akarná Orbán, akkor sem biztos, hogy szabadulni tudna az oroszok szorításából
A kormányzat az elmúlt években túl nagyra nyitotta a kaput az oroszok elől, és nem csak a nyilvánosságban, hanem a titkosszolgálati szférában is: az orosz katonai hírszerzés komoly bázist épített ki Magyarországon, miközben a kémelhárításon belül fokozatosan gyengítették az „orosz vonalat" - egyértelműen politikai okokból.
Az évtizedes oroszbarát Fidesz-politikán kondicionált kormánypárti szimpatizánsokat láthatóan összezavarta, hogy a hivatalos, orbáni semlegesség mellett a kormányoldalon megjelenik Oroszországot elítélő hang is. Ebbe a sorba illik a Németh Zsolttal szinte egyidőben, ugyancsak csütörtök este posztoló Novák Kataliné is, aki az ukrajnai háborút érintő bejegyzésében szintén elítélte Oroszországot. A Fidesz volt alelnöke és a kormány egykori családügyi minisztere egy saját magától vett idézetet tett ki a Facebookra:
az Oroszország által indított háború (…) védhetetlen és megmagyarázhatatlan“.
Novák ezt a saját, március 10-i beszédéből idézte, amit a Parlamentben, államfőjelöltként mondott el, ami után hatalmas tapsot kapott. A leendő köztársasági elnök Oroszországot bíráló bejegyzése alatt szintén komoly kommentháború robbant ki, bár itt a Németh-poszt alatti kommentfolyam alig tizede a hozzászólások száma. Ezeknek csak kisebb része a támogató, egyetértő komment, mint például ez: “Isten áldja minden lépését, drága Köztársasági Elnök asszony !!!!” A középút a megengedő, de ellenkező hozzászólás, mint ez: “Értjük a megszólalás politikai okát, tartalmilag viszont nehéz egyetérteni vele.”
A többség viszont Novák Katalinnak is nekiesett, éppúgy, mint Németh Zsoltnak. Van, aki feltette a kérdést: “Megmagyarázhatatlan????? És mi van a legyilkolt 15 ezer orosz kisebbséggel és a NATO lopakodó terjeszkedésével???? Kedves Elnök Asszony – ha ez a hivatalos álláspontja, akkor máris csalódtam Önben!!!!!! Nem kicsit – nagyon!!!!!” Más így bírált: “Döbbenetesen rossz kiemelés! Mintha a Soros-médiától jönne! Oroszországot szívós agresszióval belekényszerítették – kinek nyal ez a poszt?” Megint más így vélekedett:
Kisanyám, ha te ezt így látod, akkor nem sok keresnivalód van a köztársasági elnöki székben!”
Volt olyan bíráló is, aki a dorgálás mellett egyúttal Budaházy György még friss börtönbüntetésének eltörléséért lobbizott a leendő államfőnél így: “Budaházinak tessék kegyelmet adni, ne Putyinon ítélkezzen!” Itt is akadt, aki felmondta a Kreml-propagandát a maga sajátos stílusában: “Novák, miért hazudsz? Miért szólsz bele olyanba, amihez nem értesz? Véded a gyilkos ukrán nácikat?!” Más arra emlékeztette a leendő államfőt, hogy megválasztásához az elsők között gratulált az orosz államfő: “Pedig neked gratulált Putyin gazda!!”.
Ungváry Krisztián: Arcpirító hazugság, hogy a kormány ne lett volna oroszbarát
Pusztító lett volna az uniós válasz, ha Orbán Viktor egyedüliként nem szavazta volna meg az Oroszország elleni szankciókat - mondta a hvg360-nak Ungváry Krisztián történész, aki szerint Putyin nem számított ilyen egységes fellépésre. Ungváry szerint az agresszor kezében vannak még kártyák, arra számít, hogy orosz érdekből nő a széthúzás.
A két politikus Facebook-közönségének hozzászólásai jól mutatják, mekkora zavart lehet okozni a kormánypárti szavazók fejében, ha kedvenc politikusaik hirtelen mást kezdenek kommunikálni, mint a hosszú évekig megszokott irány, vagy markánsabbat mondanak, mint a pár nappal korábban Orbántól hallott, semleges álláspont.
A reakciók azonban nem meglepőek például a Publicus friss felmérésének ismeretében, miszerint Fidesz–KDNP szavazóknak csak a 44 százaléka tartja agressziónak, hogy Oroszország lerohanta Ukrajnát, míg a teljes népességben 64, az ellenzéki szimpatizánsok között pedig 90 százalék gondolja így.