Az ügyészség szerint megalapozott a gyanú, hogy Horváth egy társával a fizetős parkolási rendszer üzemeltetésére keresett egy céget, amelytől a nyereségük felére tartottak igényt.
Korrupciós bűncselekmények miatt gyanúsított a zuglói polgármester és egy volt helyi politikus – közölte a Központi Nyomozó Főügyészség szerdán. Az ügyészség azt közölte, hogy befolyással üzérkedés bűntette és más bűncselekmény miatt folytat nyomozást, amelyben a zuglói fizetős parkolási rendszerrel kapcsolatos visszaéléseket vizsgálja.
A nyomozó főügyészség a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda közreműködésével kedden több helyszínen – köztük a zuglói önkormányzat épületében – házkutatásokat és lefoglalásokat végzett, majd gyanúsítottként hallgatta ki a zuglói polgármestert és egy volt helyi politikust.
Az ügyészség szerint megalapozott gyanú, hogy 2016-ban a jelenlegi polgármester – aki akkor a fővárosi közgyűlés tagja volt – a társával Zuglóban, a tervezett fizetős parkolási rendszer üzemeltetésére keresett egy gazdasági társaságot, amelytől a nyereségük felére tartottak igényt.
Mindezen túlmenően, 2017 szeptemberében egy helyi politikus azzal kereste meg ugyanezen céget, hogy havi 3 millió forintért cserébe nem fogja a befolyását a cég ellenében érvényesíteni az ügyben. Az ügyészség szerint a gyanúsított legalább három alkalommal vett át alkalmanként 3 millió forint készpénzt.
Horváth Csaba és az ügyvédje is alaptalannak tartja a gyanúsítást – tudta meg a hvg.hu a zuglói MSZP-s polgármester ügyvédjétől. Papp Gábor elmondta azt is: Horváth nem tett vallomást, panasszal élt a gyanúsítás ellen, szabadlábon védekezik.
Szerda délelőtt közölte Horváth Csaba, Zugló polgármestere a Facebookon, hogy házkutatást tart a polgármesteri hivatalban az ügyészség, a Zuglói Közbiztonsági Nonprofit Kft.-nél, és az ő otthonában.
Tiszta a lelkiismerete Horváth Csaba szerda délután közleményt adott ki, melyben azt írta, a gyanúsítással szemben panasszal élt. „A rám felrótt korrupciós cselekményt nem követtem el, a lelkiismeretem tiszta. Az ügy időzítése és indíttatása egyértelműen politikai. Ezt támasztja alá az is, hogy két nap múlva, az ellenzék közös listáján való szereplésem miatt már nem tehették volna meg, ezért volt így időzítve” – tette hozzá. „Két napja az elesettek szószólója, Iványi Gábor volt soron, ma én és holnap pedig bárki, aki nem kívánja ezt a rezsimet hatalomban tartani” – írta. Végül hozzátette, hogy a következő hetekben további támadások várhatók. |
Hadházy Ákos, a körzet ellenzéki képviselőjelöltje szerda délután azt mondta a hvg.hu-nak, ha bebizonyosodik, hogy Horváth Csaba polgármester részt vett ebben, annak gyors politikai következményei kell hogy legyenek. A zuglói körzetben az áprilisi választáson egyéni képviselőjelöltként induló – és kormányváltás esetén a korrupcióellenes tárca nélküli miniszteri posztra felkért – politikus emlékeztetett: többször elmondta korábban, hogy a zuglói parkolási botránynál korrupció volt, és ennek politikai következményei kell legyenek, szerinte ez az ellenzék elemi érdeke.
Hozzátette: a zuglói parkolási ügy csak egy mellékszála annak a sokkal nagyobb volumenű nyomozásnak, ami „egy, a kormány legfelsőbb köreihez vezető adócsaló hálózatról szól”. Hadházy azt is mondta, azt várja a nyomozó hatóságoktól, hogy „ne csak sejtessenek”, hanem hozzák nyilvánosságra az ügy részleteit. Kérdésünkre Hadházy nem tudta egyelőre beazonosítani az ügyészség által másik gyanúsítottként emlegetett, a gyanú szerint kenőpénzeket átvevő „volt politikus”.
A Zuglói Közbiztonsági Nonprofit Kft.-nél házkutatást tartott nyomozók a parkolás-ellenőrzési tevékenységgel összefüggő dokumentumokat keresték, és ezek másolatát át is adtuk nekik a vonatkozó 2017-2019-es évekből, amikor a céggel szerződése volt az önkormányzatnak – mondta a hvg.hu-nak a Zuglói Közbiztonsági Kft. ügyvezetője, Kovács-Csincsák László, aki kérdésünkre azt is elárulta, hogy őt sem tanúként, sem gyanúsítottként nem hallgatták ki az ügyben.
A budapesti Fidesz azt írta az ügyről a közleményében, hogy „Karácsony Gergely még a 2019-es önkormányzati választások előtt azt mondta Horváth Csabáról, hogy szerinte neki legalább annyi esze van, hogy tudja mi az, amiért börtönbe lehet menni. Ebben is tévedett?”
Zuglóban 2017-től alakítottak ki fizetős parkolási rendszert, amiről később kiderült, ráfizetéses. A rendszer 2017-ben 490 milliós deficitet produkált, 2018-ban pedig 250 milliót. A parkolásra kiírt tenderen nyertes konzorcium egyik tagja, a C-Ware alapítója 2008-ban Kupper András fideszes politikus azonos nevű nagybátyja volt, a másik cég a francia Parkeon SAS, a harmadik pedig a SIS Parking Kft. volt. Utóbbinak korábban a végső tulajdonosai Szellem Zoltán és Várszegi Zsolt voltak. Szellem a 90-es évek Fideszének gazdasági hátországának tagja volt, a SIS Parking pedig egyre-másra nyerte el a parkolási tendereket a fideszes vezetésű fővárosi kerületekben 2016-tól.
A BKV 2019 elején írt ki közbeszerzést „informatikai és üzemeltetési feladatok” elvégzésére, a közbeszerzésre pedig csak egy ajánlat érkezett, a SYS IT Services Kft. öt évre, 19 milliárd forintért vállalta el a munkát. Hadházy decemberben mutatott rá, hogy a cég egyik tulajdonosa az a Várszegi Zsolt, akihez a SIS Parking Kft. köthető.
A BKV-s tender ügyében Polt Péter decemberben úgy nyilatkozott, hogy a NAV „jelentős vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen és bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás” gyanúja miatt nyomoz. A közlés szerint gyanúsítás is történt. Az ügyet a HVG tárta fel részletesen: eszerint a SYS IT Services Kft.-vel függ össze az a számlagyár, aminek leleplezéséről július elején számolt be a NAV.
Hadházy Ákos szerda reggel arról posztolt, hallott olyan információkat, amelyek arra utaltak, hogy a zuglói házkutatások be fognak következni, „mivel a SYS IT Services Kft-t érintő nyomozásnak lehetnek ellenzéki önkormányzatokat érintő szálai”.
Az ügyben Karácsony Gergely főpolgármestert, volt zuglói polgármestert az InfoRádió a Fővárosi Közgyűlés ülése után elérte. Azt mondta, az ülés ideje alatt hallotta a híreket, még tájékozódnia kell az ügyben, beszélni fog Horváth Csabával is.
Azt viszont elmondta, hogy szerinte különböző cégcsoportok összemosódnak a nyilvánosságban. A BKV informatikai közbeszerzését elnyerte egy cég még a Tarlós István-féle városvezetés idején, amelyet megvádoltak, gyakorlatilag fiktív számlázás gyanújába kerültek, és itt vannak személyi átfedések is. Azt mondta, ebben az ügyben elrendelt egy felügyelőbizottsági vizsgálatot.
„Abból a cégből pedig, amelyik megnyerte a közbeszerzést és amelyet a számlamaffia-üzemeltetésével megvádolták, kivált egy másik cég, amely alvállalkozók nélkül, transzparens módon végzi el a feladatait. Ez fontos az informatikai rendszer stabilitása szempontjából, hogy ne maradjunk alvállalkozó nélkül. Várom a felügyelőbizottság elemzését arra vonatkozóan, hogy volt-e bármilyen érdeksérelem, ami akár a közbeszerzési előkészítésénél vagy azóta teljesítési igazolások kapcsán bármilyen gyanút fölvet” – mondta az InfoRádiónak a főpolgármester.