Itthon hvg.hu 2022. február. 14. 16:32

Závecz: Fordult a kocka, előnybe került a Fidesz–KDNP az ellenzékkel szemben

Továbbra is szoros a verseny a pártlisták között, de míg tavaly 1-2 százalékponttal az ellenzék vezetett, most ugyanennyivel a kormánypárti lista van előnyben.

Választás 2022
Friss cikkek a témában

Február elején a Fidesz–KDNP listáját a választókorú népesség 38, az Egységben Magyarországért listáját pedig 36 százaléka támogatja. A Mi Hazánk mögé a választásra jogosultak 3 százaléka sorakozik fel, a Magyar Kétfarkú Kutya Pártot (MKKP) 2 százalék támogatja. A választási részvételt ígérő további pártoknak összesen 1 százalékos a tábora – derül ki a Závecz Research friss, a felnőtt lakosság körében végzett pártpreferencia-kutatásából. A felmérés szerint a pártlistát nem választók aránya jelenleg 20 százalék.

Azoknak a körében, akik biztosra ígérik, hogy elmennek szavazni április 3-án és választanak a listák közül,

  • a kormánypártok támogatottsága 49,
  • az az Egységben Magyarországért 46

százalékos. Ebben az aktív körben a Mi Hazánknak 3, az MKKP-nak 2 százaléka van.

Závecz Research
Závecz Research

A kutatás szerint a pártok rangsorának élén a Fidesz áll 38 százalékkal, a legerősebb ellenzéki párt pedig a 12 százalékos támogatottságú Demokratikus Koalíció. A Jobbik a választókorúak 8, az MSZP 5, a Momentum 4 százalékát vonzza. A Mi Hazánk a teljes népességen 3, a Párbeszéd, az LMP és a Kétfarkú Kutya Párt 2-2 százalékos.

Závecz Research

Az aktív szavazók aránya a Závecz Research szerint a Fidesz–KDNP és az Egységben Magyarországért táborán belül lényegében azonos, 57-58 százalékos – ennyien mondják biztosra, hogy voksolni fognak.

A kormánypártok 3,1 millió szimpatizánsa közül 1,8 millióan teljesen biztosak abban, hogy elmennek szavazni, további 1,2 millióan valószínűsítik részvételüket, nagyjából 100 ezren passzívak. Az ellenzéki lista 2,9 millió támogatójából 1,7 millióan biztos résztvevőnek mondják magukat, 1 millióan pedig valószínűnek tartják, hogy voksolnak, további 100 ezren viszont nem feltételezik ezt.

A kutatás szerint mindkét oldalnak milliós nagyságrendben kell aktívabbá tennie a még hezitáló szimpatizánsait és megteremtenie a politikai kötődést. Jelenleg ugyanis a választókorú népesség 6 százaléka, nagyjából félmillió ember tekinthető aktív bizonytalannak: tervezik a részvételt, de még nem tudják, hogy kire adják a voksukat. E csoport egytizede azt szeretné, ha Fidesz folytatná a kormányzást, kéttizede viszont változást látna szívesebben. Ha csak ez a vélemény határozná meg a szavazatukat, akkor az ellenzéknek innen 40-50 ezerrel több voks jutna.

Kiderült az 1000 fő megkérdezésével, február 2-10. között készült felmérésből az is, hogy a kormánypárti és az ellenzéki tábor is bízik a győzelemben, de az előbbiek optimistábbak: 98 százalékuk feltételezi, hogy nyernek az összefogás támogatóinak 92 százalékával szemben.

A mandátumok eloszlását az is befolyásolhatja – olvasható a kutatásban –, hogy a Mi Hazánk vagy az MKKP bejut-e a parlamentbe. Mindkét pártnak több híve van, mint tavaly, amikor támogatottságuk éves átlaga bő 1-1 százalék volt. Jelenleg viszont a Mi Hazánknak 3, a Kétfarkú Kutya Pártnak 2 százaléka van, érzékelhető az erősödésük.

A válaszokból az is kiderül, hogy a kormánypártok és az ellenzéki összefogás szavazótáborának összetételét legnagyobb mértékben a lakóhelyük típusa különbözteti meg. Budapesten jelentős az ellenzéki fölény (52%-32%), a megyeszékhelyek kategóriájában teljesen kiegyensúlyozottak az erőviszonyok (34%-34%). A kis- és közepes városokban az Egységben Magyarországért listájának van némi előnye (40%-35%), a falvakban viszont a Fidesz–KDNP sokkal erősebb: 49 százalékon áll, míg ellenfele 23 százalékos.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.