Itthon hvg.hu 2022. január. 13. 10:49

Gyulay úgy lenne MOB-elnök, hogy maradna a Hungaroring élén

Visszaállítaná az olimpiai bizottság tekintélyét és ötkarikás múzeumot szervezne az elnökségre pályázó sportvezető.

A múlt héten bejelentette Gyulay Zsolt, hogy kandidálni fog a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöki posztjáért kiírt pályázaton. A kétszeres olimpiai bajnok kajakozó, a Hungaroring Sport Zrt. elnöke akkor a Sport TV-ben azt mondta, hogy eredetileg 2024-re tervezte az aktív visszatérést a magyar ötkarikás mozgalomba, Kulcsár Krisztián lemondása azonban új helyzetet teremtett.

A Nemzeti Sport csütörtöki számában interjú jelent meg Gyulayval, amelyben a terveiről is kérdezték. A reménybeli elnök szerint „az elmúlt tíz évben hatalmas segítséget kapott az élsport, az utánpótlás és az olimpiai mozgalom is, de ezt nem tudta igazán kihasználni. Pedig az első ciklusban rengeteg jogosítványa volt az olimpiai bizottságnak – talán túl sok is –, amelyeket utóbb megvontak tőle, és persze ez sem jó”.

Gyulay szerint a szervezetnek „az olimpizmust, a sportot kell képviselnie, hallatnia a hangját, visszaszereznie bizonyos jogosítványokat, és visszaállítania a MOB tekintélyét. Legalábbis ha azt akarjuk, hogy az idén százhuszonhét éves szervezet újra a sport parlamentje legyen, és betöltse azt a szerepet, amire hivatva van”.

Kulcsár Krisztián: Hiba volt hagyni, hogy félreértsék a szándékainkat

Lemondott a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, miután a tagság megvonta tőle a bizalmat. Kulcsár elárulta, azt hitte, sikerült maga mellé állítania a szavazásra jogosultak többségét, és már látja, hogy hol hibázott, mi vezetett idáig.

Arra a kérdésre, hogy hogyan lehetne ezt megvalósítani, azt felelte: ebbe még nem nagyon menne bele. Megemlítette ugyanakkor, hogy a magyar rendszer egyedülálló az olimpiai járadékkal és a kiemelt edzői programokkal. Szerinte fontos, hogy „olyan szakmai javaslatokat fogalmazzunk meg, amelyeket végre is tudunk hajtani, ehhez pedig szükség van azon szervezetek visszaintegrálására, mint a Magyar Edzők Társasága, az Olimpiai Bajnokok és a Halhatatlanok Klubja, a Sportkórház, a Testnevelési Egyetem, a Magyar Sportújságírók Szövetsége”. Az említett szervezetek képviselői az elmúlt közel két év során kikerültek a MOB-ból, Kulcsár Krisztiánék ugyanis kisebb, de aktívabb tagságot szerettek volna. A létszám végeredményben, két lépcsőben 200 fölöttiről 115-re apadt. Az kérdésben mindkét alkalommal az aktuális tagság döntött, végül mégis ez volt az egyik ügy, amellyel Kulcsárt támadni kezdték.

A 2024-re szóló, visszavont magyar olimpiai pályázatról azt mondta Gyulay, hogy az szerinte a „világon legjobban felépített” volt, a rendezés lehetőségének elszalasztása pedig az egész sporttársadalomnak hatalmas csalódást okozott. Ő úgy látja, hogy az akkor Borkai Zsolt vezette MOB-nak az lett volna a feladata, hogy „széles körben megértesse, ez mennyire fontos lenne az országnak, s akkor talán nem vált volna politikai kérdéssé az olimpia ügye”.

Megválasztása esetére tervei között említette Gyulay egy olimpiai múzeum felállítását, „amely bemutatja a magyar sportsikereket az ötkarikás játékokon, s a MOB méltó otthona is lehetne, ezáltal pedig az összes sportág otthona”.

Azt is kijelentette, hogy a MOB vezetését társadalmi munkában látná el, mellette pedig – ha rajta múlik – maradna a Hungaroring Sport Zrt. élén. „A két pozíció nem zárja ki, sőt, inkább erősíti egymást” – jelentette ki.

Az elnökválasztást január 29-én tartják. Gyulayn kívül eddig más nem jelentette be indulási szándékát.

(Nyitóképünkön Kulcsár Krisztián és Gyulay Zsolt a MOB rendkívüli közgyűlésén.)

Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.